Janotova slova zástupci města odmítají. Místostarosta Richard Zemánek, který se měl s Janotou kvůli programu setkat a který má kulturu ve městě na starosti, je na dovolené a redakci se s ním nepodařilo spojit.

Situaci okomentoval předseda kulturní komise břeclavské radnice Vítězslav Vala. „Ze své pozice jsem nikdy nepostřehl žádný náznak politického řešení této záležitosti. Domnívám se, že hlavním důvodem neschválení dotace je skutečnost, že město nechce souběh dvou podobných akcí. Dotace jsou nenárokové, pan Janota je soukromý pořadatel soukromých kulturních akcí, které nemají s městem nic společného. Město se rozhoduje samo, komu dotaci udělí, nebo neudělí," oponoval Vala.

Spor o program

Janota si ale stojí za svým. „Uskutečnilo se několik slušných jednání ještě předtím, než jsme dali náš program dohromady. Pozval si mě místostarosta Zemánek. Když jsem mu představil, co a jak, říkal, že by se na tom město rádo podílelo a ať si podáme žádost o dotaci. Přiznám se ale, že současnému vedení nevěřím ani slovo, což se nakonec potvrdilo," sdělil Janota.

A pokračoval. „Protože jsem místopředseda politického sdružení Perspektiva pro Břeclav a jdu do voleb, dostal jsem se na index. Udělali to stejné, co v minulosti. Okopírovali můj program a udělali akci ve stejný den. Proto zase vznikají potíže, kvůli kterým se lidé špatně orientují. Vedení radnice jde jen o zdiskreditování mého programu, vůbec neberou v potaz, že jde o lidi a nikoliv o politiku," doplnil pořadatel.

Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice se proti Janotovým vyjádřením ohradil. „Kulturní program jsme skládali už od jara a nikdo nás nekontaktoval, že by s ním byl nějaký problém. V minulých letech byl vypsaný projekt, do něhož se pan Janota zapojil a kulturní léto uspořádal. Letos vypsaný nebyl, město se rozhodlo pro pořádání samo. Nejde o žádnou krádež, město navazuje na pravidelné nedělní koncerty, které pořádalo od roku 2004 na pěší zóně před gymnáziem," reagoval Vlasák.

Janota nenašel zastání ani u opozičního zastupitele a bývalého místostarosty Martina Radkoviče. „Pana Janotu bych také nepodpořil, pokud svou akci pořádá ve stejný čas a ve stejnou hodinu jako město," uvedl Radkovič.

Počínání Janoty vnímá jako trucpodnik. „V minulých létech podporovaný byl, Kulturní léto bylo záležitostí města, on to měl na starosti. Tato akce se koná už řadu let. Není to tak, že on si něco vymyslel a město mu to vzalo," dodal Radkovič.

VÁCLAV PETRŮ

LUKÁŠ IVÁNEK