Břeclavští zastupitelé už schválili prodej šestašedesáti městských bytových domů, o které projevili jejich obyvatelé zájem. Do konce zatím město dotáhlo prodej pěti z nich. Celkem se jedná o sedmadvacet bytů. Nájemníci za ně městu zaplatili bezmála pět milionů korun. Vyplývá to z informací, které Břeclavskému deníku Rovnost poskytla vedoucí majetkového a právního odboru břeclavské radnice Hana Dědová.

„Prodej bytů má samozřejmě své těžkosti a problémy jako každá složitá operace. Celkově to ale probíhá dobře a zájem lidí o odkup bytů do svého vlastnictví je velký. Většina nájemníků domů se dohodla a chtějí si byty odkoupit,“ řekl břeclavský starosta Dymo Piškula.

Jeho slova potvrzuje fakt, že zastupitelstvo celkem schválilo záměr prodeje 103 bytových domů. A už nyní je jisté, že téměř dvě třetiny z nich nájemníci skutečně převezmou.

Nespokojenost lidí se podle Piškuly týká hlavně rychlosti vyřízení odkupu. Někteří se ozývají, aby město prodej urychlilo. „Nedovedou si však představit jak je to administrativně složité. Někteří lidé po nás dokonce požadovali, abychom vše vyřizovali sami bez pomoci realitních kanceláří. To je samozřejmě nereálné,“ podotkl starosta. Každý den má prý na stole bezmála čtyři stovky smluv, které musí podepsat.

Ne každý však chce byt odkoupit. Například Lubomír Výmola, který bydlí v městském bytě v Poštorné, o to nestojí. „Co bych z takové koupě měl? Nájemní byt mi vyhovuje. Dát čtyři sta padesát tisíc korun za byt starý pětatřicet roků, to je strašné. K větším opravám, jako v případě některých jiných bytových domů v majetku města, zatím nedošlo. Spravovalo se jen něco na střeše a dělala se nová kotelna. Jsou tady ale třeba původní okna,“ popsal Výmola.

Také opoziční zastupitel Luboš Krátký se ke zvolenému postupu prodeje staví skepticky. „Pokud si necháte jakousi strukturu bytových domů, máte do budoucna možnost část prostředků z prodaných bytů vložit do jejich modernizace. Ale když se téměř všechny městské byty prodají, tato možnost už nebude,“ vyjádřil svůj názor.

Podle Piškuly by ale mělo městu bezmála dvě stě bytů zůstat. „Pokud zájem lidí o byty bude, nemůžeme říct, že jednomu to prodáme a druhému ne. Původně jsme byty rozdělili do tří kategorií. Ve třetí kategorii měly být byty, které si město ponechá. To však u občanů, kteří v nich bydlí, vyvolalo pocit diskriminace. Proto jsme žádnou hranici nakonec neurčili,“ řekl břeclavský starosta.

Jak přiznal, někteří lidé měli také pocit, že někdo, kdo bydlí ve vedlejším domě ve stejně velkém bytě, platí méně. Město proto nechalo byty přeměřit a ukázalo se, že žádné nejsou stejné. „To mají na starosti právě realitní kanceláře, které všechny byty přeměří a zkontrolují. Tím se vyhneme jakékoliv pochybnosti a chybám. Proto žádné závažné problémy s odkupy nejsou,“ vyjádřil Piškula své přesvědčení.

Kateřina Hübnerová