„U dvou třetin vyčleněných bytů už máme zpracované znalecké odhady. Z nich budeme na zasedání zastupitelstva příští týden ve středu vycházet při stanovování prodejní ceny. Zbývající byty přijdou na řadu v některém z následujících měsíců,“ řekl starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Jak dodal, město nabídne byty v první řadě současným nájemníků. A to za příznivější ceny, než jsou ty tržní.

„Předkupní právo mají lidé, kteří v těchto bytech bydlí. Za předpokladu, že si řádně plní nájemní povinnosti. Když na první nabídku nezareagují, oslovíme je ještě jednou, ovšem to už bude cena o něco vyšší. Teprve poté by mohlo dojít k prodeji bytu s nájemníkem nějakému jinému zájemci,“ vysvětlil Svoboda.

Že je koupě městského bytu pro nájemníky výhodná, o tom podle něj nejlépe svědčí srovnání, za jaké částky je někteří nabyvatelé obratem prodávají. Město má i několik volných bytů, které hodlá radnice prodat v improvizované dražbě. Zřejmě už v dubnu.

Původně měly Pohořelice tři sta padesát městských bytů. Po další vlně odprodejů jich pod správou radnice zůstane zhruba sto sedmdesát.

„Uvidíme, možná ještě některé z nich v budoucnu prodáme. Část si ale město určitě nechá, ať už kvůli zástavnímu právu nebo sociální situaci nájemníků,“ sdělil starosta.