Ta ulice je dlouhá možná dvě stě metrů.

Trochu zastrčená, trochu zapomenutá. Přitom se táhne jen kousek od vlakového i autobusového nádraží, kudy denně projdou houfy lidí. Než „prožila" obrození, trvalo to asi rok. A stalo čtrnáct milionů korun. Od soboty se nová Vinařská ulice v Hustopečích řadí k právoplatným místům, kam se ubírá pozornost lidí mířících v Hustopečích za vínem. Konečně.

„Má to tady historickou hodnotu. Jsme pod Krajcákem, což je lidově řečeno křížový vrch. S tím, jak nám to opravili, jsem maximálně spokojený. Ulice dostala svůj ráz. Věřím, že opravy k nám přivedou lidi. Kamkoliv totiž přijedete, vždy záleží na prvním dojmu," říkal jeden z tamních vinařů Jiří Kunc.

Vedení města vložilo do nové silnice, parkovacích míst či kamenné zdi čtrnáct milionů korun. Původní odhad byl přitom před výběrovým řízením zhruba dvojnásobný. „Práce bylo opravdu dost. Jen ta obrovská opěrná zeď… Na opravy to byla jedna z nejnáročnějších hustopečských ulic. Cítili jsme ale, že vůči tomuto místu máme dluh. Vinaři Na Hradbách se oprav dočkali dříve, protože na jejich straně vznikala nová kanalizace. Tu bylo potřeba udělat. Z mého pohledu jsme dluh smazali a doufám, že vinaři budou spokojení," sdělil starosta Hustopečí Luboš Kuchyňka.

Dosud se hlavní pozornosti těšili zejména výrobci vína ve známější ulici Na Hradbách, kde se konala většina akcí. To se má změnit. „Trochu se mezi sebou hecujeme: horní konec, dolní konec. Jak to zkrátka bývá. Děláme tak různé recesistické akce. Například i na burčákových slavnostech jdeme v průvodu dvě party. U nás je ale přibližně devadesát procent vinařů, kteří to mají jen jako koníček. Na Hradbách je více větších firem," srovnával Kunc.

Do nové ulice se nejspíš vydají lidé toužící spíše po poklidnějším posezení a rodinné atmosféře. „Není tady hotel ani restaurace. Jde o komornější prostředí," přikývl vinař. Zároveň ale připomněl, že když otevřou sklepy, přijde i sto padesát lidí. Hlavně Hustopečanů.

Dagmar Humpolíková, jež ve městě vede odbor kultury a marketingu, tvrdí, že ulice byla dosud za popelku. „Byla trochu odstrčená, navíc tady byla špatná silnice a kanalizace. Nová cesta není asfaltová, ale z žulových kostek, což vypadá mnohem lépe. Je tady i nová zeleň, posezení a kousek pod ulicí vznikla další parkovací místa," nechala se slyšet Humpolíková.

Sobotní otevření si mimo jiné nenechalo ujít několik účastníků cyklistické akce Krajem André. U vinných sklepů zakončili mnohakilometrovou projížďku po okolních obcích.