VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město zachraňuje chátrající kapli

Břeclav - Město Břeclav si od památkářů pronajalo kapli svatého Huberta. Shání peníze na její obnovu, protože památka je velmi zubožená.

9.1.2009
SDÍLEJ:

Hubertova kapleFoto: www.lednicko-valticky-areal.cz

Peníze, které získá správa valtického zámku na opravu památek, spolkne většinou hlavní zámecká budova. Prostředků na obnovu zámečků v okolí Valtic se nedostává, a tak přichází jiná řešení. Vedení břeclavské radnice si třeba pronajalo novogotickou kapli svatého Huberta, která kvůli nájezdům tisíců turistů neutěšeně chátrá.

„Kaple svatého Huberta je jedním z pěti objektů, které mám na starosti. Protože je to solitér, který je až za Rendez–vous, takže nejdál od města, tak byl dost velký problém, co s ním,“ vylíčil kastelán valtického zámku Michal Tlusták. Dodal, že objekt není pod dohledem a stojí na frekventované tra­se.

To potvrdil Petr Hynek z agentury Liechtenstein Area Agency, která se jako neziskové sdružení zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu na Břeclavsku. „Určitě potřebuje rekonstrukci. Některé její fragmenty jsou hodně oprýskané. Jeden čas tam byl dokonce zákaz vstupu. Odpadávaly i kusy ze stropu,“ popsal Hynek. Kolem památky podle něj ročně projdou či projedou na kole desetitisíce turistů.

Kastelán proto hledal někoho, kdo by podal pomocnou ruku. Pomohla náhoda. „Při jednání s břeclavskou radnicí ohledně úplně něčeho jiného se nám podařilo dohodnout. Město má nájemní smlouvu na tři roky. Pokud se jim podaří získat peníze na obnovu kaple, budou mít možnost proinvestované peníze sanovat vůči nájemnému,“ nastínil Tlusták, který měl snahu dosáhnout na krajské dotace, což se bohužel nepodařilo.

Břeclavský starosta Dymo Piškula poukázal, že se radní rozhodli kastelánovu nabídku přijmout i proto, že kaple stojí u břeclavského katastru. „Máme zájem rozvíjet turismus na Břeclavsku,“ uvedl.

Město se bude snažit získat na opravu kaple dotaci, čemuž bude předcházet projednávání zastupitelů. Piškula si dokáže představit, že by určitou částku mohla uvolnit i městská pokladna. Zatím je prý ale předčasné mluvit o termínu zahájení oprav, protože jednání jsou na samém začátku.

Poslední úpravy, respektive restaurátorský průzkum, prodělala kaple asi před čtyřmi lety. Jednalo se pouze o základní údržbu, jako trhání náletových rostlin a provizorní zakonzervování. „Náklady na obnovu kaple dosahují zhruba pěti milionů korun. Památka nemá žádný interiér, takže se nedá nijak provozovat. Rentabilita je tudíž nulová. Jde jen o to, aby se zachovala,“ vysvětlil kastelán.

Hubertova kaple se nachází uprostřed lesa mezi Valticemi a Charvátskou Novou Vsí. Stavba stojí na trojhranném půdorysu a je do tří stran otevřená. V jejím středu se tyčí postava svatého Huberta se psem u nohou. Památka je nejmladším dílem romantismu v Lednicko – valtickém areálu. Postavil ji v roce 1855 Jan Heidrich podle plánů Jiřího Wingelmüllera.

Hubertka, jak se jí také říká, je součástí systému loveckých saletů, které byly původně propojeny cestami, aby se tehdejší lovecká společnost při honech měla možnost kde zastavit k odpočinku. U kaple se vždy hony zahajovaly modlitbou ke svatému Hubertovi, coby patronovi všech lovců.

Autor: Jiří Ševčík

9.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Michalčík, 10. října 2017, 6.53, 51 cm, 3270 g, 6.53, Hodonín
6

Novorozená miminka Břeclavska 42. týdne 2017

Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Kouzlo zabralo. Bradavický guláš chutnal hostům festivalu nejvíce

Mikulov /FOTOGALERIE/– Přestože se z nebe spouští provazce deště, k hotelu Zámeček v Mikulově míří davy lidí. Chuť na guláš a víno je silnější než neduhy počasí. Sobotní Pálavský gulášfest opět láká.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Opravený bazén v Hodoníně brzy otevře, lidé za vstup zaplatí víc

Hodonín – Devětadvacet měsíců „na suchu“ končí. Plavci z Hodonína a okolí se od listopadu konečně dočkají znovuotevření krytého bazénu v okresním městě. Za pobyt ve vodě ve zmodernizovaném sportovišti si ale připlatí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení