Peníze, které získá správa valtického zámku na opravu památek, spolkne většinou hlavní zámecká budova. Prostředků na obnovu zámečků v okolí Valtic se nedostává, a tak přichází jiná řešení. Vedení břeclavské radnice si třeba pronajalo novogotickou kapli svatého Huberta, která kvůli nájezdům tisíců turistů neutěšeně chátrá.

„Kaple svatého Huberta je jedním z pěti objektů, které mám na starosti. Protože je to solitér, který je až za Rendez–vous, takže nejdál od města, tak byl dost velký problém, co s ním,“ vylíčil kastelán valtického zámku Michal Tlusták. Dodal, že objekt není pod dohledem a stojí na frekventované tra­se.

To potvrdil Petr Hynek z agentury Liechtenstein Area Agency, která se jako neziskové sdružení zaměřuje na rozvoj cestovního ruchu na Břeclavsku. „Určitě potřebuje rekonstrukci. Některé její fragmenty jsou hodně oprýskané. Jeden čas tam byl dokonce zákaz vstupu. Odpadávaly i kusy ze stropu,“ popsal Hynek. Kolem památky podle něj ročně projdou či projedou na kole desetitisíce turistů.

Kastelán proto hledal někoho, kdo by podal pomocnou ruku. Pomohla náhoda. „Při jednání s břeclavskou radnicí ohledně úplně něčeho jiného se nám podařilo dohodnout. Město má nájemní smlouvu na tři roky. Pokud se jim podaří získat peníze na obnovu kaple, budou mít možnost proinvestované peníze sanovat vůči nájemnému,“ nastínil Tlusták, který měl snahu dosáhnout na krajské dotace, což se bohužel nepodařilo.

Břeclavský starosta Dymo Piškula poukázal, že se radní rozhodli kastelánovu nabídku přijmout i proto, že kaple stojí u břeclavského katastru. „Máme zájem rozvíjet turismus na Břeclavsku,“ uvedl.

Město se bude snažit získat na opravu kaple dotaci, čemuž bude předcházet projednávání zastupitelů. Piškula si dokáže představit, že by určitou částku mohla uvolnit i městská pokladna. Zatím je prý ale předčasné mluvit o termínu zahájení oprav, protože jednání jsou na samém začátku.

Poslední úpravy, respektive restaurátorský průzkum, prodělala kaple asi před čtyřmi lety. Jednalo se pouze o základní údržbu, jako trhání náletových rostlin a provizorní zakonzervování. „Náklady na obnovu kaple dosahují zhruba pěti milionů korun. Památka nemá žádný interiér, takže se nedá nijak provozovat. Rentabilita je tudíž nulová. Jde jen o to, aby se zachovala,“ vysvětlil kastelán.

Hubertova kaple se nachází uprostřed lesa mezi Valticemi a Charvátskou Novou Vsí. Stavba stojí na trojhranném půdorysu a je do tří stran otevřená. V jejím středu se tyčí postava svatého Huberta se psem u nohou. Památka je nejmladším dílem romantismu v Lednicko – valtickém areálu. Postavil ji v roce 1855 Jan Heidrich podle plánů Jiřího Wingelmüllera.

Hubertka, jak se jí také říká, je součástí systému loveckých saletů, které byly původně propojeny cestami, aby se tehdejší lovecká společnost při honech měla možnost kde zastavit k odpočinku. U kaple se vždy hony zahajovaly modlitbou ke svatému Hubertovi, coby patronovi všech lovců.