Alkohol a cigarety. Právě po takovém zboží mnohdy sahají lidé, kteří od státu pobírají sociální příspěvek na živobytí. Břeclavská radnice jim to chce od září zatrhnout.

„Peníze nahradí zčásti poukázky na potraviny, hygienické a další základní potřeby,“ potvrdil novinku, ke které se zatím odhodlaly jen radnice v Praze a ve Svitavách, vedoucí břeclavského odboru sociálních věcí Zdeněk Janíček.

Změnu pocítí i lidé ze všech sedmnácti obcí spadajících do rozšířené působnosti města. Poukázky ale přitom bude možné uplatnit pouze ve dvou velkýchobchodech v Břeclavi. „Lidé dostanou část dávky v penězích,“ vysvětlil Janíček, kde vezmou na dopravu.

„Na nový systém doplatí hlavně ti poctiví. Kdo chce dávku utratit za alkohol a cigarety, je to jeho věc. I teď si nějakou cestu najde,“ vyjádřila se na chodbě odboru sociálních věcí klientka, která si raději přála zůstat v anonymitě.

Starosta města Dymo Piškula s tím ale nesouhlasí. „Je to dobrá příležitost, jak eliminovat zneužívání sociálních dávek. Lidé si alespoň uvědomí, k čemu slouží, a budou si jich více vážit,“ přiblížil svůj názor.