Ostrým sporem koalice s opozicí vyvrcholily letošní opravy zámku v Břeclavi. Jeden z mála historických objektů ve městě je v žalostném stavu. Peníze na jeho záchranu ovšem podle mnohých nebyly na bývalém lichtenštejnském sídle vůbec vidět. Možná i proto nechává současné vedení města pro příští rok vše na zastupitelích.

„Penězi na zámek se bude zabývat až lednové zastupitelstvo. Je pravdou, že na něj zatím není v rozpočtu na příští rok vyčleněna ani koruna. Materiály se teprve připravují. Bude ale záležet zejména na zastupitelích, kolik peněz budou chtít na tyto účely vyčlenit,“ řekl břeclavský starosta Dymo Piškula.

Podle něj lze na opravy zámku využít rozpočtovou rezervu, která obnáší sto sedmdesát milionů korun. „Na kompletní opravu to nestačí. Na dokončení stabilizačních prací tak, aby měl zámek charakter kompletně opravené hrubé stavby a mohl přijít konkrétní investor, ale ano,“ uvedl Piškula, který potřebnou částku odhaduje asi na dvacet milionů.

Zchátralým zámkem už provázel italské zájemce, zástupce tří světových hotelových řetězců a skupinu tuzemských podnikatelů. Italové by u něj například uvítali alespoň malé golfové odpaliště.

Podle starosty Břeclavi není letošní prioritou pokračování oprav zámku, ale vybudování lesoparku pod ním. I s parkem miniatur, tedy zmenšenin historických staveb tvořících Lednicko-valtický areál, který patří od roku 1997 mezi památky Unesco.

„Tato investice už je schválená, rozpočet na příští rok s ní počítá. Pro mě je lesopark s miniaturami prioritou čísla jedna. Chceme splnit slib a otevřít jej už v září na břeclavské hody,“ připomněl Piškula veřejně vyslovený závazek.

Opoziční zastupitel Richard Zemánek z KDU-ČSL nepřipouští, že by právě od něj mohla vzejít nějaká iniciativa přerozdělit peníze z rezerv.

„Opravit zámek není otázkou dvaceti nebo padesáti milionů. Musí to být dlouhodobý projekt, který bude počítat s tím, že se seženou potřebné peníze,“ podotkl.

Jak ale dodal, pokud by opravdu projekt existoval a město by mělo alespoň příslib peněz například z fondů evropské unie, byl by ochotný vše zvážit a opravy i podpořit.

„Zámek je pro Břeclav beze sporu dominantou. Je jasné, že je potřeba na jeho opravy prostředky mít. Aby nedošlo k tomu, že se nějaká část za velké peníze opraví, pak tam vznikne proluka, kdy nebudou, a všechno přijde vniveč,“ měl obavy.

„Byli jsme přesvědčováni o tom, že zámek je teď zakonzervovaný. O chátrání se nejedná. Podle mého se čeká na silného investora či jiný zdroj peněz. Bez toho, abychom věděli, jak budeme se zámkem dál nakládat, nemá podle mého smysl do toho jít. Jsou určitě důležitější problémy ve městě, které je potřeba řešit,“ myslel si opoziční zastupitel Oldřich Ryšavý z ČSSD.

„Peníze na zámek by se měly najít. Je to totiž ostuda města. Kdyby byl opravený, mohl by sem přilákat daleko více turistů,“ domnívala se břeclavská obyvatelka Liběna Sýkorová.

Autoři: MICHAL ŠUPÁLEK
ELIŠKA WINDOVÁ