Devětašedesátiletý Josef Nedbálek z Podivína se tvrdému alkoholu většinou vyhýbá. Po rok staré aféře s metanolem by se ho už napil jen s velkým strachem. „Kdybych přece jenom někdy chtěl láhev koupit, určitě bych vzal okolkovanou, z kvalitního obchodu. Možná bych si nechal alkohol i otestovat v laboratoři. Metanolu se opravdu dost bojím," tvrdí muž. Je výjimkou.

Devět z deseti lidí oslovených redaktory Břeclavského deníku přiznalo, že rok od začátku metanolové aféry, je pro ně starost o původ alkoholu podřadná. Mladí lidé uvedli, že pro ně byla částečná prohibice směšná. Podle policistů je přitom v České republice v oběhu ještě více než dva tisíce litrů otráveného alkoholu. Opatrnost je podle nich na místě.

„Těsně po aféře se lidé ptali, jestli máme alkohol v pořádku, ale nikdy nežádali informace o původu lahví. Dnes se už nezeptá téměř nikdo," uvedla například žena prodávající v jednom z obchodů v centru Břeclavi. Její kolegyně přikývla: „U nás to nezajímalo nikoho."

To stejné přisvědčila další prodavačka z jiné břeclavské prodejny, ve které je možné zakoupit tvrdý alkohol. Vzhledem k tomu, že po ní nikdo osvědčení o kvalitě alkoholu dosud nežádal, ani sama nevěděla, jak z počítače data o jednotlivých lahvích dostat.

„I když máme původ veškerého alkoholu, co prodáváme, uložený v počítači, zatím se na něj nikdo neptal. Občas sem někdo přijde a zeptá se, jestli z toho náhodou neoslepne. Ale to je vždycky ze srandy," sdělila prodavačka.

Podle ní se zákazníci neptají, protože věří, že zrovna v tomto krámě se otrávený alkohol nevyskytuje.

Podobná důvěra panuje i v restauracích a vinárnách. „Ve vinotéce prodáváme několik druhů pálenky více méně od jednoho dodavatele. Nepamatuji si, že by se mě někdy některý ze zákazníků zeptal, jestli není daný alkohol závadný, popřípadě že by požadoval doložení původu alkoholu," řekla obsluha lednické vinotéky Moravský Someliér Petra Pafkovičová.

Majitelé hospod a obdobných zařízení čtrnáctidenní prohibice zasáhla asi nejvíc. Noční kluby a diskotéky obzvlášť. Z prodeje alkoholu žijí.

„Diskotéka vydělává především z tvrdého alkoholu. Z piva a vína tržbu neuděláte. Během prohibice chodilo i méně lidí. Tenkrát to ministerstvo zpackalo. Ten metanol byl jenom v rumech a v určitých druzích vodek. My prodáváme kvalitní alkohol, takže nás to mrzelo," zavzpomínal vlastník břeclavské diskotéky Delta Tomáš Růžička.

Podle něj se lidé na diskotékách o to, co pijí, nezajímají vůbec. Ať uběhne týden po začátku kauzy, nebo rok. „Při prohibici jsem žádný strach nezaznamenal. Spíš k nám chodili lidi a ptali se, kdy jim už konečně nalejeme. Dnes je to už každému jedno," dodal Růžička.

Majitel břeclavské diskotéky Rotunda Lukáš Makovec zažil na své diskotéce to stejné. Ve vinárně, kterou obsazuje především starší klientela, si ale obav všiml.

„Lidé už začínají věřit, ovšem pořád to není ono. Hlavně starší jsou opatrnější. Párkrát za měsíc si někdo z nich neodpustí poznámku a není tomu nic? My si opravdu nemůžeme dovolit prodávat pančovaný alkohol, aby nás potom zavřeli," shrnul Makovec.

ADÉLA JELÍNKOVÁ