Varování platí ve všech krajích už od středečního poledne. „Ve středu se teploty vyšplhají na 33 stupňů Celsia, čtvrtek bude ještě o jeden stupeň teplejší. Ojediněle mohou být teploty ještě vyšší. Souvisí to s tím, že k nám bude proudit teplý vzduch z jihu,“ řekl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Extrémní teploty ukončí až studená fronta, která se začne ve čtvrtek večer od západu stahovat nad české území. „Postupovat bude jen velmi pomalu, navíc podle aktuálních modelů se u nás začne vlnit. Moravu tak zasáhne až v průběhu pátku,“ upřesnil Hanzlík. Vedra bude provázet slunečné počasí, mraky nabízející chladivý stín meteorologové neočekávají. Lidem hrozí přehřátí a dehydratace organizmu. Meteorologové proto na svých internetových stránkách doporučují v těchto dnech omezit tělesnou zátěž, více pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu a při pobytu na slunci používat ochranné prostředky, jako sluneční brýle, opalovací krém a pokrývku hlavy.
O deset stupňů méně

Oblačnost přinese až studená fronta ze západu. Provázet ji budou silné bouřky. „Ochladí se až o deset stupňů, s čímž souvisí intenzivní bouřky s přívalovými dešti, kroupami a místy také silnými poryvy větru. Čechy a Vysočinu zasáhnou už ve čtvrtek večer, do moravských krajů dorazí během pátku,“ varoval Hanzlík.

Počasí tak bude podobné, jako minulý týden z pátku na sobotu, kdy do Česka také dorazila studená fronta vzduchu. Na některých místech pak silné deště vyplavily domy a sklepy. Oficiální výstrahu před silnými bouřkami vydá ČHMÚ nejspíš ve středu dopoledne.

Sobota podle posledního vývoje studené fronty celá proprší, počasí by se mírně mělo umoudřit až v neděli. „V sobotu bude na celém našem území zataženo s dešti, místy mohou být i trvalé. Zatím to vypadá tak, že v neděli už bude polojasno jen s občasnými srážkami. Budeme to však postupně upřesňovat,“ vzkázal Hanzlík.

Rozmary počasí už zamotaly hlavu pořadatelům kulturních akcí. Kvůli trvalému dešti nepřijel v sobotu na nádvoří hradu Helfštýn průvod Petra Voka s družinou, diváci se nedočkali ani festivalu Bestfest na Hranicku.

Před čím varují meteorologové

Po zadní straně tlakové výše se středem nad jihovýchodní Evropou k nám bude proudit od jihozápadu teplý vzduch. Ze západní do střední Evropy bude jen zvolna postupovat zvlněná studená fronta dále k východu.

V důsledku přílivu teplého vzduchu od jihozápadu vystoupí nejvyšší teplota vzduchu na našem území ve středu na 29 až 33 st.C, ve čtvrtek na 30 až 34 st.C. V pátek ještě na Moravě a ve Slezsku budou nejvyšší teploty místy až 30 st.C.

Z důvodu možného přehřátí a dehydratace organismu doporučujeme:

• Omezit tělesnou zátěž, která je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením vnitřní teploty.

• Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, bez kofeinu, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

• Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy)

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha