Jednou z žen, které nepřestaly věřit v otěhotnění, je Renata Ovčáčková z Valtic. Rozhodla se zkusit rehabilitační cvičební sestavu podle Ludmily Mojžíšové. Tyto cviky v sobě spojují jednoduchost, časovou a prostorovou nenáročnost a vysokou účinnost.

„Je mi už přes třicet, biologické hodiny tikají, mám za sebou několik vztahů a neberu antikoncepci. Doktor mi řekl, že jsem v pořádku a stejně pořád nemůžu otěhotnět. Chtěla bych si tímto způsobem pojistit dušičku, že snad jednou miminko mít budu,“ doufá pečovatelka a snad i budoucí maminka Renata Ovčáčková.

„Začala jsem cvičit sama a hned mi bylo lépe i psychicky. Jsem mnohem vyrovnanější než dřív. Cítím, že jednou to přijde,“usmívá se.
Fyzioterapeutka Eva Suchánková si myslí, že polovinu problémů s početím způsobuje psychika. „Je to o vůli a snaze chtít věci dotáhnout do konce. Tato metoda sice neřeší všechny problémy, může ale dost pomoci. Úspěšnost se pohybuje až kolem čtyřiceti procent. Většině z mých pacientek se miminka nakonec narodila,“ podotýká spokojeně.

Vyšetření se provádí ve dvou dnech za sebou, nejlépe týden po menstruaci. Odstraňují se bloky na páteři a pacientky se současně učí prvních šest cviků. „Touto metodou není možné léčit všechny druhy neplodnosti, ale pouze funkční sterilitu. To znamená, že tam, kde je nějaká vrozená vada nebo neprůchodnost vejcovodů, nelze Mojžíšovou úspěšně použít,“ upozorňuje Suchánková.