Slavnostní cyklojízda odstartovala z Moravského krasu. Účastníky čeká týdenní putování po trase dlouhé tři sta kilometrů přes Jihomoravský kraj do Rakouska, kde vede z Vídně do Badenu.
„Na cestě se setkáme se starosty, zástupci organizací i turistických cílů. Vezeme s sebou téměř metrový klíč, na který budeme sbírat podpisy a přání nově otevřené trase," říká Eva Kvapilová z Nadace Partnerství, která cyklojízdu organizuje. Je součástí česko-rakouského projektu Zažít kraj památek a vína na kole.
Peloton při cestě Mikulovem čekaly i prohlídky zemské výstavy Víno napříč staletími a Stezky svobody.
Trasa EuroVelo 9 prošla v uplynulých letech rychlým vývojem. Díky dotacím z Evropské unie se dočkala dobudování mnoha bezpečných úseků určených pouze pro bezmotorovou dopravu.
„Pro Mikulov znamená rozšíření nabídky turisticky atraktivních cílů. Navíc se posílí jeho obliba mezi cykloturisty," věří Koštial.