Co vznikne po dostavění z monstrózní budovy, která dominuje kopci nad Rakvicemi mezi vinohrady a je vidět už z dálnice mezi Brnem a Bratislavou? Taková otázka pravidelně vyvstává už asi tři roky v myslích nejen tamních obyvatel, ale také lidí projíždějících po silnicích Břeclavska. Podle slov majitele budovy, rakvického vinaře Oldřicha Michlovského, by to měl být penzion s vinotékou a sklepem. Ten ostatně co nevidět přivítá první návštěvníky, a ukojí tak jejich zvědavost. A to už v sobotu. Tedy v termínu, na který si rakvičtí vinaři přichystali Den otevřených sklepů.

„Samotného mě překvapilo, jak moc je budova z dálnice vidět. A proč jsem se rozhodl penzion s vinotékou postavit? To je dlouhá historie. Za svůj život jsem byl u budování nebo oprav asi čtrnácti sklepů, ale žádnému z nich mi nepatří. Protože starý rodinný sklep už nemáme, tak jsem sháněl po Rakvicích pozemek, kde bych sklep mohl postavit. Nedařilo se mi ale, a proto jsem začal se stavbou tady na větrné hůrce,“ vysvětlil Michlovský důvody, které jej k nápadu vedly.

Pouhé dva roky

Současně tak nepřímo přiznal, že si tím, co na kopci vzniká, začíná plnit dlouholetý sen. Jak uvedl, byl by rád, kdyby penzion s vinotékou svému účelu začal sloužit do dvou let.

„Ve spodní části bude sklep. Vzadu bych chtěl mít privátní archivy, protože znám řadu lidí, kteří by si tam vína rádi uložili. Zbytek bych nechal pro zrání vína v barrique a větších dřevěných bečkách. Denní provoz sice zatím nechystám, ale uvidím. Nikdy neříkej nikdy,“ sdělil vinař.

Zbytek budovy, tedy dvě patra nad sklepem, by měl sloužit ubytování a vyžití, které je s ním spojené. „V přízemí bych si uměl představit školící místnost. V prvním patře potom ubytování. Chystáme tam dvě půdní vestavby asi o třiceti pokojích,“ uvedl Michlovský.

Jeho myšlenka spojit vinařství s turistikou prostřednictvím penzionu se sklepem a vinárnou se zamlouvá také tamnímu starostovi Petru Vajbarovi.

„Každé podnikání, které se v dědině objeví, vítám. V první řadě je to o pracovních příležitostech. Rakvice jsou ve spojitosti s vínem známé v celé republice. Firmy, které se pohybují na trhu s vínem, se potřebují zajímavým způsobem představit. A to si myslím, že je přesně tento případ. Víno a turismus k sobě zkrátka patří, a je to jedině dobře,“ myslí si Vajbar.

Prozradit, na kolik peněz jej stavba budoucího penzionu s vinotékou přijde, Michlovský nechtěl. „Dělám to svépomocí s kamarády. Mám tady i partu zedníků, žádnou stavební firmu. No a dotace? Ty se mi sehnat nepodařilo,“ řekl rakvický vinař.

Zatěžkávací zkouškou si budova prošla už začátkem roku. Tehdy v jejích útrobách Michlovský oslavil s přáteli svoje narozeniny.

Podle majitele rakvického Vinařství Vajbar Rostislava Vajbara služby tohoto druhu v obci skutečně scházejí.

„Něco v tak velkém rozsahu, co do počtu lůžek, v Rakvicích chybí. Vinaři jsou schopní ubytovat pět šest lidí nebo maximálně dvě tři rodiny. Ale ubytovat autobus nebo skupinu kamarádů? Tak to je mezi vinohrady nemožné. To, co tady pan Michlovský buduje, bude přínosem nejen pro něj, ale také pro nás ostatní vinaře. Turisté budou chtít totiž ochutnat vína nás všech,“ usmíval se Vajbar.

Kromě Dne otevřených sklepů nejspíš čekají budovu ještě dvě další větší akce. Jedna v červnu a druhá potom v listopadu, kdy se v Rakvicích bude konat Kateřinská výstava vín.