„Huf, huf, už ne-mů-žu," odfukují v rytmu rychle se odrážejících nohou asi dvanáctiletí koloběžkáři. Se ctí a bez zranění však do cíle doráží celá dětská pětice. Krátce nato se už na startu šikuje dámská eskadra na dvou kolech.

Z kopca do kopca

Sobotní degustace vín vrbických vinařů, kteří lidem otevírají své unikátní sklepy na kopci Stráž, se už třetím rokem pojí s koloběžkami. A nehledě na chladnější počasí a vítr sklízí akce Z kopca do kopca opět úspěch.

„Zapálili jsme i v krbu, ale navzdory počasí chodí mezi sklepy hodně lidí. Podle mě určitě ještě víc než loni. Někteří se k nám už vrací, přicházejí ale i úplně nové tváře. A atmosféra je tu otevřená a krásně rodinná," pochvaluje si vinař Václav Hasík.

Jak dodává, mezi sklepy se potkávají lidé z celé republiky. „Byli u nás lidi z Kroměříže i Bystřice pod Hostýnem. Nejvíc nadšený byl Australan, který vede velkovinařství. Malé sklípky mu přišly kouzelné a sliboval, že bude jezdit každoročně," usmívá se vinař zatímco vítá další a další hosty.

Nejvíce si pochvalují jeho Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené. Kromě Hasíka otevřelo svá království ještě dalších patnáct vinařů ze Stráže. Mezi sklepy návštěvníci korzují pěšky a na koloběžkách různých barev a velikostí.

Závody však stále běží. Dosvědčuje to nadšené skandování a skřípot brzd. Právě se jede ženská soutěž. Zájemkyň je tolik, že musí jet na dvě kola, z nichž se vyberou ty nejlepší do finále. Zdolat musí náročnější trasu kolem kostela svatého Jiljí. Povinně se musí zastavit i na pohárek vody před závěrečným sjezdem z prudkého kopce.

„Ve Vrbici jsem poprvé, ale na koloběžce už jsem závodila. Nejhorší je ta minerálka. Člověk je zadýchaný a bublinky nejdou vypít. To už by bylo lepší víno," směje se Pavlína Bláhová, která do cíle prvního rozjezdu dosvištěla těsně druhá.

Taktika „Kdo brzdí, nevyhrává" se jí vyplácí i ve finále. Třiadvacetiletá sympaťačka z Prahy ženské závody na koloběžkách vyhrává.

Mezi jízdami a koštováním se lidé kochají historickými modely koloběžek a vykládají si s borci, kteří letos vyzvou Tour de France. Jak jinak, než na koloběžkách.

„Ohlas akce pomalu narůstá. Naším cílem je účast pěti set lidí, které bychom chtěli dosáhnout zhruba za dva roky. Masovou akci z toho ale dělat určitě nechceme. Takto je to příjemnější," uzavírá spokojeně starosta Vrbice Tomáš Bílek.