Jednašedesátiletý spisovatel, publicista, básník a textař Michal Horáček patří k výrazným osobnostem domácí hudební scény. Spolupracoval s řadou českých a slovenských pěveckých špiček jakými jsou Richard Müller, Hana Hegerová, Anna K., Szidi Tobias či Vojtěch Dyk. Nejvíce je však spojen se skladatelem a zpěvákem Petrem Hapkou. Jako textař je Horáček podepsaný pod písněmi Levandulová, Na hotelu v Olomouci, S cizí ženou v cizím pokoji, Šaškové počmáraní, Dívám se dívám nebo Štěstí je krásná věc.

K psaní textů pro známé 
i neznámé zpěváky a zpěvačky se Horáček dostal již před rokem 1989, kdy mu vysokoškolská studia znemožňovala státní moc, a tak se živil jako plavčík nebo umývač nádobí. Po sametové revoluci, jejíž průběh v okolí Václava Havla autenticky popsal, se kromě hudby zaměřil i na podnikání se sázkovou kanceláří.

Svěrák i Basiková

Po úspěchu v byznysu se před několika lety opět se vší vervou vrhl na psaní, vytvořil libreto poetického muzikálu Kudykam pro Státní operu v Praze a započal hudebně – básnický experiment s názvem Český kalendář. Odvážná myšlenka, jež kombinuje básně, písně a divadelní představení, má jeden základ – villonskou baladu.

Forma známá už z Francie 
a Anglie dvanáctého století, jež učarovala i Vrchlickému či Nezvalovi, znamenala pro Horáčka prostor k vyjádření se jak k aktuálním politickým tématům, tak k opakujícímu se času kalendářního roku. Na Horáčkovy texty upravené do villonské formy pak na základě autorovy internetové výzvy skládalo hudbu přes tisíc profesionálních i amatérských muzikantů. Vedle Petra Hapky se například úspěšně zapojil i montér z Českého Těšína. Výběr více než třiceti žánrově pestrých skladeb pak nazpíval Vojtěch Dyk, Zdeněk Svěrák, Bára Basiková a mnozí další.

Kromě alba, básnické sbírky a dalších projektů, které inspirativní Český kalendář motivoval, vzniklo i divadelně hudební představení v režii Dodo Gombára. V něm za doprovodu kvarteta Mateje Benka zpívají kromě Horáčka i František Segrado, Ondřej Ruml či Lenka Nová. S tímto pořadem a hosty Michal Horáček před měsícem zcela vyprodal Janáčkovo divadlo v Brně. V pátek si ho mohou užít i lidé v Břeclavi. Vstupenky budou k dostání ještě přímo před představením.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi, zabývá se kulturou