Na článek nazvaný „Michalica se soudil o rehabilitaci. Marně“, který vyšel ve čtvrtek 18. října, reagoval přímý svědek těchto událostí Bohuslav Rozsypal. Píše:

Stalo se to před 57 lety. Byli jsme čtyři kamarádi. Michalica C. (17 let), Rozsypal B. (15) z Kostic, Tuček J. (15) a Nešpor J. (15) z Tvrdonic. Skončil nám poslední školní rok, byla poslední prázdninová neděle. K večeru jsem šel s Cyrou za kamarády do Tvrdonic. Setkali jsme se jen s Nešporem. Cyra řekl, že uděláme velkou věc, zapálíme družstevní stoh slámy. Bylo řečeno, že i Tuček jistě přijde, ale nepřišel. Do dutiny ve stohu Nešpor umístil svíčku, která byla naražená na hřebík v desce. S Cyrou jsme hlídali, aby ho někdo nevyrušil. Stoh měla zapálit v noci dohořívající svíčka. Něco se ale nepodařilo a stoh začal hořet asi po půl hodině. Nemohli jsme pokračovat v cestě domů, vrátili jsme se zpět, že chceme pomáhat hasit.

Setkali jsme se všichni za tři týdny ve Tvrdonicích. Bylo zle, probíhalo velké vyšetřování. Cyra navrhl, že nejlépe bude, když utečem za hranice. Měl jsem z toho obavy. Myslel jsem si, že půjdeme všichni čtyři. „Ne, první půjde Tuček a Rozsypal,“ řekl Michalica. Oni že přijdou za námi. Cyra nám řekl místo a heslo a na druhý den jsme byli ve Vídni.

Tam jsme na Svobodné Evropě měli říct, že stoh jsme zapálili já a Tuček. Po odvysílání do ČSR by bylo vše zastaveno. Nevím, v jaké jsme byli zóně (v ruské ne). Bylo nám patnáct, německy jsme neuměli. Kde bychom našli Svobodnou Evropu, jsme nevěděli vůbec.

Jednoho dne přijelo zelené policejní auto, do kterého jsme nastoupili. Konečná stanice Mikulov. Asi jsme byli kvůli svému věku na Západě nepoužitelní. Byl z toho veřejný soud.

Michalica dostal tři roky. Opomenul, že to bylo pro mladistvé, kde se vyučil automechanikem. Já jsem dostal dva roky podmíněně za napomáhání při žhářství. Vyučil jsem se zámečníkem. Otec úderníkem nikdy nebyl, byl topičem ČSD. Nešpor u soudu nebyl, nevím, zda byl souzen. Tuček nebyl. Pokud vím, škodu způsobenou družstvu museli rodiče Michalicovi, Nešporovi a Rozsypalovi uhradit. (redakčně kráceno)