Čtyři sta policistů, celníků a členů vězeňské služby se ve středu zúčastnilo simulace kontrol na bývalých hraničních přechodech Lanžhot, Mikulov, Starý Hrozenkov i zelené hranici v jejich okolí. Kvůli připravenosti pro případ dočasného znovuzavedení ochrany hranic. „Součástí cvičení je výstavba registračního místa. Ověříme si, jak fungují naše nové postupy registrace cizinců,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová.
Stavbu desítky metrů dlouhého tunelu z pospojovaných stanů na parkovišti bývalého přechodu u Lanžhota měli na starost hasiči. Kdyby bylo zapotřebí, dokáží ho celý sestavit za zhruba pět hodin.

Fiktivní migranty po prvotní prohlídce už v obdržených respirátorech nejprve čekal antigenní test na covid-19. Pokud je podezření, že je pozitivní, putuje do izolačního stanu, kde ho zdravotníci otestují PCR testem. Pokud projde putuje na osobní prohlídku a dále na zdravotní prohlídku. Po ní se odebere na shromaždiště k registraci a zjištění informací o jeho osobě.
Cvičení potrvá až do čtvrtka, od roku 2015 je v pořadí již deváté. „Jihomoravský kraj je vstupní branou pro migrační vlnu cizinců ze Slovenska. Jen dnes jsme zadrželi tři migranty,“ uvedl šéf krajského ředitelství policie Leoš Tržil.
Podle ministra vnitra Jana Hamáčka od roku 2015 stát investoval do techniky a opatření umožňujících odhalení nelegálních migrantů téměř 400 milionů korun. Od detektorů, které odhalí lidi v nákladním prostoru, přes drony až po takzvané Schongenbusy s laboratoří pro mobilní kontrolu cestovních dokladů.