„Stres obecně je velmi častým spouštěčem nejen pro migrénu, ale i pro jiné typy bolesti hlavy,“ říká Waszniowská v rozhovoru pro Vyškovský deník.

Jak pacienti poznají, že netrpí běžnou bolestí hlavy, ale migrénou?

Migréna se obvykle projevuje jako velmi silná bolest pouze části či poloviny hlavy, lokalizovaná hlavně za okem, jejíž charakter je pulsující. Je provázena pocitem na zvracení či zvracením, vadí při ní hluk nebo světlo a výrazně se zhoršuje jakoukoliv fyzickou aktivitou. Pacienti při migréně, pokud mohou, většinou leží v klidu v tiché a temné místnosti.

Může být spouštěčem migrény i stres a neustálé změny v současné pandemické situaci?

Stres obecně je velmi častým spouštěčem nejen pro migrénu, ale i pro jiné typy bolesti hlavy, například tenzní. Nakolik k tomu přispívá současná pandemická situace, je individuální.

Na parkovišti v Bučovicích nabouraný vůz značky Mercedes.
Drahé nakupování v Bučovicích: nabouraný mercedes na parkovišti před obchodem

Jakým způsobem můžeme migrénu mírnit, nebo ji předejít?

Předejít migrenózním záchvatům úplně nelze, ale jistě se lze vyvarovat určitých spouštěčů, které jsou ale též individuální. Obvykle je to výše zmíněný stres, nevyspání, dehydratace, někdy to mohou být vlivy počasí či některá jídla.

V případě záchvatu je pak možné pokusit se o ovlivnění tím, že si pacient lehne, zajistí ticho, klid, vyvaruje se zrakových podnětů, dá si mokrý ručník na čelo, dostatečně pije. Dále je možné si vzít buďto běžná analgetika nebo lékařem předepsané specifické léky na migrenózní bolest, takzvané triptany.

Existuje specializovaná péče pro lidi s migrénou? Jak a kde se mohou pacienti objednat?

Existují specializovaná centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, kam se mohou pacienti objednat na doporučení obvodního neurologa nebo i praktického lékaře. Tato centra jsou vhodná, pokud se jedná o těžko léčitelné pacienty s frekventními záchvaty. Ve většině případů si s migrénou poradí jakýkoliv neurolog.

Může změna stravy a jídelníčku pomoci s migrénami? Jakým potravinám bychom se měli vyhýbat?

V případě, že pacient s migrénou vypozoruje, že mu nějaké jídlo vadí, měl by je z jídelníčku vynechat. Nejčastěji pacienti referují potíže po požití alkoholu, některých sýrů, čokolády.

Říká se, že migrénou nejčastěji trpí ženy, mají ji i muži?

Je pravda, že migrénou trpí častěji ženy, ale vyskytuje se i u mužů. Celosvětově se výskyt migrény pohybuje u mužů mezi šest až dvanáct procent, u žen mezi patnáct až pětadvacet procent.

Má hormonální antikoncepce nějaký vliv na migrénu?

U pacientek s takzvanou menstruační migrénou, kdy záchvaty jsou vázány na začátek menstruace a jako spouštěč zde působí pokles hladiny estrogenu, se někdy může využít hormonální antikoncepce v terapii. Hormonální antikoncepce se zde používání k zabránění výkyvů hladin pohlavních hormonů.

Zásah brněnských strážníků v Černovicích. Mladík tam ničil auta, vysypal popelnice. Pak je drsně urážel
Tvůj rypák si zapamatuju, máš děcka? urážel a vyhrožoval zfetovaný muž v Brně

Jaká léčba je dostupná pro těhotné ženy trpící migrénami?

Léčba migrény v těhotenství je omezená nedostatkem údajů o bezpečnosti řady preparátů. Pokud má pacientka zavedenou preventivní léčbu migrény, tak ta se vysazuje již před plánovaným těhotenstvím. V těhotenství navíc obvykle dochází ke zmírnění migrén. V terapii akutního záchvatu lze využít nefarmakologické postupy, z léků je bezpečný paralen, v prvním a druhém trimestru lze použít i malou dávku ibuprofenu. V těžších případech lze podat i opioidy, kterým se jinak v terapii migrén vyhýbáme.

Jsou ohledně potíží s migrénou nějaké rozdíly mezi kraji? Jak si případně stojí jižní Morava?

Nemám informace o tom, že by byly nějaké krajové rozdíly.

Jaké možnosti léčby a konzultací mají pacienti třeba právě na Vyškovsku?

Pacienti s bolestí hlavy by měli nejprve navštívit praktického lékaře, na jeho doporučení pak eventuálně neurologa. Pokud jde o pacienty s komplikovanou nebo na běžnou léčbu nereagující bolestí hlavy, je na místě kontaktovat některé z center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Jejich seznam je dostupný na internetu, je to například na stránkách www.omigrene.cz a www.migrena-help.cz.