Nový systém parkování možná od příštího roku potrápí nejednoho zMikulovských. Od dubna totiž budou ti, kteří bydlí nebo pracují ve vybraných ulicích Mikulova, platit zastání.

„Nechali jsme si vyracovat studii, podle které jsme určili, která místa jsou parkováním nejnamáhanější. Velice často se totiž stávalo, že placená parkoviště byla úplně prázdná a všechna auta stála podél silnic, kde řidiči platit nemuseli. To by mělo zmizet,“ vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial, proč se radní knepopulárnímu kroku rozhodli. Podle jeho slov navíc byly úzké mikulovské uličky tak ucpané, že obchody ani nemohly zásobovat, protože nákladní auta neměla kde zastavit.

„Myslím, že vtéto oblasti jsme trochu pozadu tak jsme se rozhodli to napravit,“ uvedl vedoucí odboru dopravy mikulovské radnice Miroslav Šula. „Byli jsme podívat vTelči ivdalších historických městech, kde podobný systém funguje už roky,“dodal.

Centrum Mikulova se tak rozdělí na dvě zóny. Do té první bbude patřit Náměstí, Kostelní a část ulice Vrchlického vedle hrobky. „Tam mohou parkovat pouze ti, kteří tam mají trvalé bydliště, vlastní nemovitost nebo podnikají. Takových míst ale bude velmi málo,“ přiblížilŠula.

Druhá zóna má zahrnovat ulici Brněnskou, Vrchlického, Svobody, Husovu, Zámeckou, Alfonse Muchy, Vídeňskou od křižovatky sulicí Svobody po křižovatku sKoněvovou, Svobody a usportovní haly. Tam budou moci zaprakovat idalší lidé, kteří si koupí parkovací lístek. „Na automatech šetřit nebudeme, bude jeden na každých sto metrů,“ slíbil vedoucí odboru dopravy.

Ododržování vyhlášky se budou starat měští strážníci. „Pro nás to znamená, že budeme muset kontrolovat, jestli majitelé za svá auta zaplatili. Zatím se toho ale nebojíme. Od nového roku by nám měli přibýt ještě další dva strážíci, pokud to zastupitelé odsouhlasí, takže bychom to měli stíhat bez problémů,“ myslí si velitel mikulovských městských policistů Jiří Hamerník.

Lidé se onovém systému parkování mohli dozvědět už ze zpravodaje, který radnice vydává. Podrobnější informace ale přesto dostanou všichni do schránek. „Osobně by mi to asi dost vadilo. Proč bych měla platit za parkování před vlastním domem? Nepřipadá mi to jako správné řešení. Teď navíc pořizujeme ještě druhé auto, takže by to byla opravdu pálka,“ postěžovala si Jarmila Svobodová, která bydlí na ulici Koněvova.