Město Mikulov už tři roky pořádá společně se sdružením Austerlitz rekonstrukce napoleonské bitvy u Mikulova. Radnice teď díky tomu přišla na nápad přidružit se k Evropské federaci napoleonských měst a vytěžit z toho maximum.

„Díky rekonstrukcím bitvy u našeho města jsme se začali stýkat s lidmi, kteří se o tuto část historie hodně zajímají. Mikulov spadá pod napoleonskou trasu, tak si myslíme, že by to nebylo špatné,“ vysvětlil mikulovský starosta Rostislav Koštial rozhodnutí radnice vstoupit do federace.

„Členství v Evropské federaci napoleonských měst bychom pak mohli využít k přilákání více zahraničních turistů do našeho regionu. Když vstoupíme do asociace, budeme mít i lepší přístup na zahraniční trh,“ nastínil Koštial i druhou komerční stránku kulturní akce.

„Rekonstrukce je každoročně velmi úspěšná, místní i turisté nejen z České republiky byli nadšení. Boje v ulicích města přece jen nemůžou vidět každý den. Členství Mikulova ve federaci napoleonských měst určitě napomůže větší návštěvnosti. Navíc chceme akci do budoucna rozšířit. To znamená zapojit i Drasenhoffen a další města,“ sdělila záměry města produkční kulturního střediska v Mikulově Ludmila Marcinčáková.

Rekonstrukci napoleonských bitev si užívá i obchodní zástupce z Mikulova Milan Zourek. Každoročně se převléká do dobové uniformy rakouské armády a chrání město před Napoleonem. „Je to fyzicky strašně náročné, ale zároveň je to i odpočinek. Když se do toho všeho navleču, docela to prožívám. Dokážu se pak vcítit do toho, jak to asi vypadalo kdysi,“ poukázal Zourek.

Jako voják rakouské armády se už dostal i za hranice. „Byli jsme v Itálii a ve Francii. Lidé z tamních historických klubů nám uhradili cestu a jídlo. Na oplátku je zveme zase my k nám,“ přiblížil Zourek mezinárodní vztahy historických nadšenců.

Mikulov se nakonec napoleonským vojskům ubránil, stejně jako v roce 1805. Tehdy se jeho vojska pokoušela dostat se přes město pod Pálavou dál na Moravu. A nevyšlo mu to ani o čtyři roky později.