Na básničky, písničky a originální sliby se už nyní těší mikulášské družiny, které na jihu Moravy v neděli vyrazí na tradiční obchůzky městy a obcemi. „Koronavirus nás nezastaví,“ shodují se nadšenci, kteří navštíví domácnosti v Mikulově.

Stejně jako loni, kdy se kvůli vládnímu nařízení nemohly konat mikulášské oslavy na náměstí, vypraví se zástupci nebe a pekla na inspekci za dětmi před jejich domy. „Měli jsme tak velkou poptávku, že jsme poskládali tři skupiny, které se vydaly napříč Mikulovem. Nečekali jsme takovou spokojenost a nadšení v dětských očí, že opravdu Mikuláš přišel až k nim domů,“ řekla organizátorka Eva Pfefferová.

Čerti letos zkontrolují poslušnost u dětí hned ve třiceti rodinách. „Namalují každému dítku na čelo čárku podle toho, jak moc zlobilo. Jednu maluje dokonce i těm hodným. To pro případ, že by přece jen během roku pozlobily,“ sdělila Pfefferová.

Mikulášská nadílka v Tasovicích na Znojemsku v sedmdesátých letech.
Do ulic vyrazí Mikuláš, letos jinak. Zavzpomínejme společně na nadílky

Mikulášská družina vyrazí na obchůzku i po nedalekých Rakvicích. Podobu nesmrtelných stvoření tam na sebe vezmou členové místní chasy. „Oplácíme dluh. Když jsme byli děti my, chodila tehdejší chasa na nás. Teď už mají sami děti, a my si říkáme, že je fajn tradici oprášit,“ prozradila za partu Viktorie Novotná.

Letos vyrazí asi desetičlenná skupinka do zhruba patnácti domácností ve více než dvoutisícové obci poprvé. „Je nám jasné, že budeme muset dodržovat některá opatření, třeba roušky nebo respirátory. Ale neodradí nás to. Covid už nám toho zničil tolik, že tohle si zničit nenecháme. Jsme rádi, že se sejdeme, strávíme společně čas, a že ještě uděláme radost rodičům a jejich dětem,“ vyzdvihla Novotná.

Prodej vánočních stromků. Ilustrační foto
Vánoční jedle, či smrk? Na levné s pilkou, lidé mají zájem i o dovoz domů

Na návštěvu Mikuláše a andělů s čerty už se těší například Lucie Bartošová. „Šimonek má nachystanou básničku i písničku, tak jsem zvědavá, jestli se odváží něco říct. Loni jsme družinu nesehnali, proto jsem moc ráda, že se letos chystá chasa. Mám radost, že oba synové tuhle tradici poznají a budou ji brát jako součást předvánočního období a těšení se na Vánoce,“ vyprávěla žena.

Všichni organizátoři, které Deník Rovnost oslovil, se shodli, že nebýt party nadšených lidí kolem, tradici by dál udržet nedokázali. „Jsem moc rád alespoň za tuhle možnost. Mám ze svého dětství na Mikuláše krásné vzpomínky a teď, v dospělosti, si ho jako člen skupiny taky užívám. I když kvůli covidu v omezené míře,“ poznamenal Ladislav Schwan, který vyrazí s mikulášskou družinou po Mikulově.