Nový apartmánový a rekreační komplex se má rozkládat na ploše více jak 58,6 tisíc metrů čtverečních. Na pozemcích, z nichž velká část patří senátorovi a bývalému starostovi města Rostislavu Koštialovi, by se mohlo začít stavět už ve druhé polovině letošního roku. Jak vyplývá z oznámení záměru, který má Deník k dispozici, hotovo by mohlo být už ke konci roku 2025.

Investoři mají od září loňského roku v kapse i pozitivní stanovisko ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava. Celý areál se totiž nachází ve třetí zóně chráněné krajinné oblasti a zároveň je součástí cenné ptačí oblasti Natura 2000. „Uvedený záměr nemůže mít samostatně nebo ve spojení s jinými záměry nebo koncepcemi významný vliv na předmět ochrany nebo celistvost evropsky významné lokality ani ptačí oblasti. Agentura dospěla k závěru, že kladné stanovisko lze udělit,“ vyplývá z vyjádření, pod kterým je podepsaný vedoucí správy oblasti Jiří Kmet.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Budoucí výstavba je v souladu s územním plánem, který mikulovští zastupitelé schválili na svém zasedání 22. prosince 2020. Tedy v době, kdy byl Koštial ještě starostou města. „Parcely jsou opravdu moje, nicméně já určitě nic stavět nebudu, takové ambice nemám. Jsem ale domluvený s investory, že pokud budou v přípravě úspěšní, tak dojde k nějaké dohodě o pozemku. Když za mnou před časem přišli s tím, že mají o pozemky zájem, odpověděl jsem jim, že pokud splní některé podmínky, jsem ochotný s nimi jednat. Ovšem zároveň jsem jedním dechem dodal, že projekt určitě nebudu preferovat, jakkoli tlačit dopředu či podporovat. Že tohle je z pochopitelných důvodů zcela jejich problém,“ okomentoval pro Deník Koštial.

Pozemek a okolí, na kterém možná už za dva roky začne vyrůstat nový rekreační areál.
U novomlýnských nádrží přibude na skoro dvou hektarech nový rekreační areál

Účelem stavby má být podpora a propagace folkloru jižní Moravy a regionu Mikulovsko a tradic spojených s pěstováním révy vinné, výrobou vína a jeho degustací. Cílem je pak obohatit nabídku rekreačních služeb v regionu. „Resort bude zahrnovat restauraci, kavárnu, vinotéku nabízející místní lokální speciality a zážitkovou gastronomii s důrazem na folklor. Dále zde budou jednopodlažní rekreační apartmánové objekty, objekty pro relaxaci, odpočinek a saunování. Součástí bude také cykloservis a půjčovna kol, infocentrum s recepcí, relaxační a plavecké bazény a vinařství,“ stojí v záměru.

Na pěti stech sedmdesáti metrech čtverečních se bude rozkládat budova vinařství. „V jedné lodi bude umístěná technologie pro zpracování hroznů a výrobu vína. V další část se pak bude nacházet sklad a showroom. Třetí část bude tvořit administrativa a toalety. V podkroví jsou navrženy prostory pro degustaci s průhledy do prostor výroby a střešní terasa s posezením a výhledem na Svatý kopeček,“ informovali investoři.

Velkopavlovické Meruňkobraní.
Nedostatek meruněk: rána i pro velkopavlovické Meruňkobraní, ceny šplhají nahoru

BELCANTO Resort Mikulov

  • Zastavěná bude téměř polovina celkové výměry areálu.
  • Investor zde plánuje nabídnout parkování pro až sto devadesát osobních aut.
  • Návštěvníkům má být k dispozici ve dvousměnném provozu až sto osmnáct zaměstnanců.
  • Jedna bytová jednotka bude k dispozici také pro správce areálu. S ubytováním bude moci počítat i pracovník infocentra.
  • Všechny stavby mají vzhledově odpovídat současným trendům včetně zelených střech. Fasády by měly být hladké a v bílé či antracitové barvě. Místy mohou být doplnění kamennými obklady. Okna mají být z hliníkových profilů buď s bezrámovým zasklením, nebo s útlými rámy.
  • Součástí apartmánů má být vždy ložnice s dvoulůžkem a obývací pokoj s jídelním a kuchyňským koutem. Samozřejmostí bude koupelna se sprchou a toaletou. Chybět nemají ani terasy s venkovní saunou a ochlazovací sprchou.
  • Oplocený areál s dopravním napojením na Valtickou ulici a s výhledem na dominantní Svatý kopeček doplní výsadba stromů, keřů a další zeleně.
  • Kanalizačně se areál napojí na nově zbudovanou síť ve Valtické ulici a místní části Mušlov. Kvůli nevhodným spádovým poměrům na pozemku investora vznikne čerpací stanice splaškových vod.
  • O likvidaci srážkových vod ze střech a ze zpevněných ploch se v resortu postarají podzemní vsakovací objekty, které budou rozmístěné uvnitř areálu u jednotlivých odvodňovaných objektů.