Pod okny jeden kamion za druhým a zmatky. Teprve druhým dnem byl v pondělí uzavřený úsek silnice první třídy číslo 52 na průtahu Mikulovem, a podle místních už je s ním spojený dopravní chaos. Opravu úseku vedoucího od Rakouska mezi kruhovým objezdem u Billy a křižovatkou s obcí Březí provádí Ředitelství silnic a dálnic. Hotová má být před začátkem letních prázdnin.

Čertí se především Mikulovští. Osobní i kamionová doprava je totiž svedená na objízdnou trasu vedoucí ulicemi Valtická, Vídeňská, Komenského, 22. dubna a Brněnská. „Kdo vymyslel tu objížďku přes 22. dubna a Brněnskou? Samý kamion, jeden za druhým, mlátí to tu, pomalu mi skáče nádobí v kredenci a nedá se tu spát,“ kroutila hlavou například Eva Pelikánová.

Robert Šlachta.
Spojení Přísahy a Motoristů? Jižní Morava je naše bašta, říká Šlachta

Nerozumí, proč nemohou kamiony projíždět na Znojmo a odtamtud dál na Brno. „To je taky řešení. A Mikulovem bych nechala projíždět jen osobní auta. Vůbec bych sem kamiony od hranic nepustila,“ rozčilovala se žena.

Státní silničáři opravují část cesty na průtahu Mikulovem. Silnice je průjezdná jen ve směru na Rakousko. Z druhé strany řidiče navádějí cedule na objízdnou trasu.Státní silničáři opravují část cesty na průtahu Mikulovem. Silnice je průjezdná jen ve směru na Rakousko. Z druhé strany řidiče navádějí cedule na objízdnou trasu.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Podle řady řidičů je dopravní značení nejasné a nepřehledné. Mikulovští strážníci si to však nemyslí. „Oprávněným vlastníkem této komunikace je Jihomoravský kraj. Ten si také stanovil dopravní značení. V neděli ráno, tedy hned po zahájení uzavírky, projela Městská policie Mikulov objízdnou trasu a ověřila si, že dopravení značení je srozumitelná a dostačující,“ přetlumočila mluvčí radnice Markéta Ničová.

Iva Haghofer.
Nemrčte a buďte punkoví!

Státní silničáři opravují část cesty na průtahu Mikulovem. Silnice je průjezdná jen ve směru na Rakousko. Z druhé strany řidiče navádějí cedule na objízdnou trasu.Státní silničáři opravují část cesty na průtahu Mikulovem. Silnice je průjezdná jen ve směru na Rakousko. Z druhé strany řidiče navádějí cedule na objízdnou trasu.Zdroj: Deník/Iva HaghoferJak podotkla, řidiči jedoucí od Vídně směrem na Brno nerespektují dopravní značení, které je jasně informuje o uzavírce jízdního pruhu a navádí je na objízdnou trasu hned u čerpací stanice Moll.

„Tito řidiči neodbočí, ale jedou dál až ke kruhového objezdu u obchodního domu Billa. Zde zjistí, že je silnice skutečně uzavřena. Navigace jim obvykle nabídne nejvýhodnější objízdnou trasu z tohoto místa a nasměruje je na cestu vedoucí přes sídliště,“ poukázala mluvčí na nejčastější důvody dopravního chaosu ve městě.

Za zimákem našli mrtvého muže. Zřejmě se utopil v odlehčovacím rameni Dyje. Ilustrační foto
Za zimákem našli mrtvého muže. Zřejmě se utopil v odlehčovacím rameni Dyje

Objízdná trasa přes ulici Valtická je podle strážníků vytížená maximálně z poloviny. „A ulice Republikánské obrany a Hraničářů jsou naopak enormně a zbytečně vytížené. Tuto situaci, bohužel, způsobují řidiči, kteří nerespektují dopravní značení umístěné před samotnou uzavírkou,“ zopakovala Ničová.

Mikulovští strážníci přislíbili, že budou věnovat zvýšenou pozornost silnici na sídlišti, a to především v ranních a odpoledních hodinách, kdy začíná a končí vyučování v Základní škole Hraničařů. „Totéž platí pro Základní školu Valtická, která leží na objízdné trase. Pokud nastane kolizní situace, je městská policie připravena ji řešit,“ zdůraznila mluvčí.