Hektolitry burčáku prolité hrdly lačných návštěvníků v kombinaci s bohatým kulturním programem. To je tradiční mikulovská slavnost vína – Pálavské vinobraní. Letos opět přináší něco navíc. Aby ne, když bude konkurovat neméně populárnímu Znojemskému vinobraní, které se koná ve stejný den.

V samém jádru Mikulova, na historickém Náměstí, se v pátek odpoledne představí folklorní soubory, na které naváže novinka letošního ročníku. V půl deváté večer budou za zvuku bubnů a účasti tanečníků v historických kostýmech vysláni zbrojnoši mikulovského zámku do Vídně, aby z tamního vězení vysvobodili krále Václava IV.

„Každý rok mají návštěvníci Pálavského vinobraní možnost sledovat, jak král dorazí na mikulovské Náměstí. Nikdy ale neviděli těžkooděnce, jak se vypravují vysvobodit ho z vězení. To jsme se letos rozhodli změnit,“ uvedla jednu z letošních novinek místostarostka Mikulova Ilona Žišková Vágnerová.

Přijede i Langerová

Král společně se svou družinou v sobotu v pravé poledne projede Mikulovem na koni a pozdraví návštěvníky akce. Po jeho odchodu bude Náměstí opět patřit zpěvu a tanci nejen lidových souborů.

Souběžně s programem v centru města se bude odehrávat také program v areálu přírodního amfiteátru pod Turoldem. V pátek odpoledne se publiku představí mikulovské kapely a ve večerních hodinách vystoupí Aneta Langerová a Tatabojs. V sobotu budou v amfiteátru již od 12.30 hodin znít skladby kapel Hradišťan, Buty, AirFare, Horkýže Slíže, Gipsy.cz, Ready Kirken a Clou.

Novinkou letošního ročníku Pálavského vinobraní je nedělní program. Zatímco tradiční Mezinárodní přehlídka dechových hudeb „Zlatý hrozen“ se přesune na Náměstí, na amfiteátru vystoupí revivalové skupiny Elvis Presley, The Backwards, Jam & Bazar a Led Zeppelin.

V průběhu třídenního festivalu vína bude v zámecké zahradě stát řemeslné tržiště a samozřejmě nebudou chybět stánky s burčákem. V městském kině se budou stejně jako vloni promítat české filmy za účasti herců i režisérů a v Dietrichštejnské hrobce se představí divadlo Letí.

Kopeček je pro děti

Na neděli je připraven druhý výstup na Svatý kopeček, který bude pojatý úplně jinak než loňský první ročník. „Pálavské vinobraní je plné požitků pro dospělé – burčák, víno, zábava… Proto jsme se rozhodli výstup na Kopeček orientovat především na děti,“ vysvětlila místostarostka.

„Čtyři ze sedmi zastavení umístěných na cestě od Domu spisovatelů na vrchol Svatého kopečku budou pojaty formou pohádek. Ke kouzelným postavičkám budou vytvořeny příběhy, ze kterých vyplynou úkoly pro děti. Ty za jejich splnění dostanou odměny,“ popsala výstup produkční Irma Konešová.

Další novinkou a službou pro návštěvníky vinobraní je možnost přespání ve stanovém městečku. „Připravili jsme jej pro ty, kteří byli opět neúspěšní při hledání ubytování,“ sdělila místostarostka.

Do města pod Pálavou zve také režisér Jan Hřebejk, který se podílí na programu vinobraní. „Mám rád Mikulov. Toto město má neopakovatelný genius loci a vína z mikulovské oblasti patří k mým nejoblíbenějším,“ podotkl.