Dvacetiletý mladík posprejoval stěnu a vrata garáže v Břeclavi. Dílo ale nedokončil. Načapali ho strážníci. Takový případ je na Břeclavsku ojedinělý. Ovšem jen v tom, že se podaří sprejera chytit při činu. „Umělců“, kteří se chtějí takto vyřádit, je spousta. Mikulovští přišli s nápadem, jak alespoň některé autory od ničení fasád odradit.

„Legální plochy pro sprejery budou v amfiteátru,“ slibovala už před časem v diskuzním fóru na webových stránkách města jeho zástupkyně.

„Zatím jsme se na tom přesně nedomluvili. Podle mě je vhodné vyčlenit pro tyto tvůrce nějakou stabilní plochu,“ přidala svůj názor mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Stěny určené pro graffiti jsou podle ní vhodnou únikovou cestou. „Pokud má někdo potřebu sprejovat, ať se vydovádí, ale nesmí to ublížit městu,“ poznamenala. Jak říká, plochou pro sprejery nemusí být nutně zeď v amfiteátru. „Možná by někdo mohl doporučit jiný prostor, který nás nenapadl,“ vyzývá místostarostka Mikulovské ke spolupráci.

Tajná práce

V ulicích Mikulova, stejně jako dalších měst, nejsou podpisy vandalů ničím výjimečným. Velitel Městské policie Mikulov Jiří Hamerník je toho názoru, že legální plocha bude sloužit pouze těm, kteří mají rozum a svým dílem se opravdu chtějí pochlubit. „S tím nemáme problém. Jenže další čmárají po stěnách, aby to mohli dělat tajně,“ poukázal Hamerník.

V současné době navíc podle něj Mikulov nedoplácí ani tak na sprejerství, jako spíš na takzvané tegování. „To jsou malé podpisy, třeba i načmárané fixou, což je možná větší problém,“ vysvětlil Hamerník.

Pokud dříve docházelo v Mikulově k rozsáhlejšímu ničení majetku tímto způsobem, strážníci dokázali viníky pochytat. Při práci jim velmi pomohl kamerový systém.

Problémy se sprejery mají i v Hustopečích. „Špatně se s tím bojuje. Pokud se někdo chytí při činu, což je ale spíš výjimka, donutíme ho k nápravě,“ sdělil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Inspiraci nenašli

Podle jeho zástupce Libora Sadílka není ve městě žádná extra vyčleněná plocha, kde by se mohli sprejeři vydovádět bez rizika postihu. „Ale pokud to někde zabere, tak si rádi vezmeme příklad a budeme se tím také rádi zamýšlet,“ zamyslel se hustopečský místostarosta.

Břeclav vyčlenění zdí pro nejrůznější umělce odmítla už před několika lety. Vedení radnice odradily špatné zkušenosti z jiných měst. „Kde šli touto cestou, tam se to nějak výrazně pozitivně na vhledu města neprojevilo. Ať chceme nebo nechceme, tyto vandaly zdaleka nejvíc láká ten adrenalinový zážitek z toho, že něco poničí,“ podotkl Neděla.

Boji s vandaly může významnou měrou napomoct i veřejnost. Potvrzuje to nedávný případ z Břeclavy. U fary v Poštorné se podařilo chytit jednoho ničitele právě díky všímavosti kolemjdoucího, který ihned zavolal policii.