Nakoupit si potřeby do domácnosti a jídlo. Ne zajít do baru, pít a hrát automaty a pak po zbytek měsíce tvrdit, že už nemají z čeho žít. I to je důvod, proč se mikulovská radnice rozhodla, že stejně jako ta břeclavská vytipuje nezaměstnané, kteří dostanou část dávek hmotné nouze už jen ve stravenkách. Hustopeče a Pohořelice zatím takovýto systém zavádět nechtějí.

„Mikulov se pro tuto cestu rozhodl už dávno. Stejně jako Břeclav v roce 2007. Ale protože jsme dokázali stravenky dávat jen lidem z Mikulova, kde jsme měli nasmlouvané prodejny, skončili jsme s tím asi po roce,“ objasnila mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Jak ale podotkla, v současné době už nová firma prodej potravin a potřebných věcí domluvila i s dalšími obchodníky v okolních obcích, a proto se k systému radnice vrátila.

V Břeclavi funguje systém vydávání stravenek od roku 2007. „Jsme s tím spokojení. Břeclav patřila k jedněm z prvních měst, kde to začalo fungovat. Mě osobně mrzí, že do značné míry záleží na vůli úřadů. Některá podobně velká města dávají stravenky jen malé části nezaměstnaných,“ hodnotil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Zároveň přiznal, že už dokonce zaznamenali případ zneužívání. „Odhalili jsme jednoho vietnamského obchodníka, který pod cenou poukázky od lidí nakupoval. Společně s policií jsme na něj nasadili volavku a chytili jsme jej,“ popsal s tím, že lidé si mohou za stravenky koupit jen věci denní potřeby, které zajistí chod domácností.

Mikulov ani Břeclav nevydávají stravenky plošně, ale pouze vytipovaným rodinám. Na Mikulovsku to bude přibližně dvacet problémových nezaměstnaných.

Vedení břeclavské radnice už vidí první úspěchy. „S odstupem tří let můžeme říci, že se to určitě vyplatilo. Jak pro státní pokladnu, tak i pro členy rodin, neboť k nám často přišly matky s dětmi a říkaly, že nyní alespoň mají peníze pro děti a rodinu. Nasmlouvané obchody neprodaly klientům za poukázky alkohol či cigarety,“ byl spokojený i vedoucí odboru sociálních věcí břeclavské radnice Zdeněk Janíček. Podle jeho informací si dnes mohou lidé nakoupit ve třiceti obchodech.

„Podařilo se nám nasmlouvat obchody například i v Kosticích a dalších menších obcích. Nesehnali jsme ale obchodníky ve Valticích,“ přiznal Neděla s tím, že pod Břeclav patří osmnáct obcí.

Další velká města na Břeclavsku o tomto systému neuvažují. „Klientů, u kterých by to bylo vhodné z důvodu, že neumí hospodařit s penězi, je u nás velmi málo. Takže to nemá smysl,“ vysvětlil hustopečský starosta Luboš Kuchynka.

„Zatím mě ze sociálního odboru nikdo neinformoval o tom, že bychom měli v této oblasti nějaké problematické případy, které by si to zasloužily. Nabídky od firem ale máme, takže pokud bychom se k tomu rozhodli, byla by to otázka krátké doby,“ uvedl pohořelický starosta Josef Svoboda.