Ještě před pár lety bývala mikulovskou Popelkou. Nyní je farská zahrada u tamního kostela svatého Václava jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst ve městě. Stranou od tepajícího historického centra, a přesto uprostřed města v těchto dnech září rozkvetlými různě barevnými růžemi a voní po levanduli.

Místu s kouzelnou atmosférou a úchvatným výhledem na Svatý kopeček vrátili ztracený lesk dobrovolníci z mikulovského Okrašlovacího spolku a jejich příznivci. „Ještě před pěti lety byla zahrada, která se nachází v místě původního hřbitova, zarostlá a téměř neprostupná. Na úplném začátku stála skupina několika nadšenců, kteří se pustili do odstraňování nánosů suti, plevele, křovin a obnovy původních záhonů,“ připomněla za spolek Markéta Ničová.

Později začali nadšenci v zahradě organizovat brigády pro veřejnost, které si u Mikulovských získaly velkou oblibu. „Dvakrát až třikrát ročně se v zahradě schází skupina dospělých a dětí, kteří pečují o záhony i zeleň a připravují terény pro další stavební práce,“ prozradila Ničová.

close Farská zahrada v těsné blízkosti mikulovského kostela svatého Václava je v plném květu. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Farská zahrada v těsné blízkosti mikulovského kostela svatého Václava je v plném květu.

Obnovit se podařilo také historický vápencový chodník. Peníze na něj získal spolek před čtyřmi lety z Nadace Proměny Karla Komárka. „Klepot kladívek mohli lidé slyšet také na konci května, kdy se zde konal už tradiční workshop kameníků. Každoročně se díky němu podaří položit další kus historické vápencové dlažby. Cílem je položit chodník v celé jeho původní délce a dodat místu jedinečný středověký charakter,“ přiblížila Ničová s tím, že přístupná je i horní část zahrady s lavičkou a jedinečným výhledem na Svatý kopeček.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: V oboře Soutok se lidé už i pomodlí. Kapličku u lánského saletu vysvětil biskup

V oboře Soutok se lidé už i pomodlí. Kapličku u lánského saletu vysvětil biskup | Video: Deník/Iva Haghofer