Součástí tradičního Pálavského vinobraní bude v sobotu a v neděli na zámku v Mikulově rovněž mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. Už potřetí. Zajímavostí dvou uplynulých ročníků je, že z vítězství se pokaždé radovaly ženy.

„Mistrovství republiky nabídne návštěvníkům Pálavského vinobraní možnost prověřit zajímavou formou své schopnosti vnímání vůní obsažených ve víně. Objeví tak úzké spojení mezi vínem a vinnými vůněmi, které jsou pro vnímání jedinečnosti toho kterého vína klíčové,“ popisují organizátoři akce.

Hlavní soutěž, která se koná v sobotu od deseti do sedmnácti hodin v Gajdošově sále mikulovského zámku, je založena na kombinaci praktických a teoretických schopností.

„Aspirant na titul mistra republiky bude muset zvládnout poznávání vůní ve víně s využitím renomované učebnice Vůně vína – Le Nez du vin francouzského odborníka v oblasti aromat Jeana Lenoira i poznávání vůní reálných produktů. A zodpovědět řadu vědomostních otázek o vůních vín se zaměřením na vína z Moravy a Čech,“ říká Daniel Kříž ze spolupracující agentury Omnimedia.

Součástí nedělního programu bude také soutěž Malý sommelier, která se rovněž zaměřuje na poznávání vůní a chutí. A je určená dětem do čtrnácti let a jejich rodičům. Uskuteční se od jedenácti do sedmnácti hodin v nástupním sále zámku. K mistrovství patří i vzdělávací interaktivní expozice vysvětlující propojení moravských vín s jejich typickými aromaty.

Loňského šampionátu se v předkolech zúčastnilo kolem tisíce zájemců. Hlavní soutěže pak 391 osob. Mistrovství si již v programu Pálavského vinobraní vybudovalo pevnou pozici, organizátoři proto očekávají, že letos přiláká ještě více soutěžících i diváků.