„V našem případě se ale jedná o lidi, instituce, organizace či občanská sdružení působící v Západních Karpatech na území Moravy – od Beskyd přes Vizovickou vrchovinu, Javorníky, Ždánický les, Chřiby, Kyjovskou a Litenčickou pahorkatinu, Bílé Karpaty až po naši Pálavu," vysvětluje Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava.

Tito lidé zvelebují karpatské přírodní a kulturní dědictví a svými projekty a každodenní činností naplňují poslání Karpatské úmluvy, jejímž signatářem Česká republika je. „Z místních stakeholderů vystoupí na setkání za obec Dolní Věstonice doktor Votava, který pohovoří o obnově Vysoké zahrady u Strachotína a zástupce občanského sdružení Sorbus, jenž přiblíží projekt návratu oskeruší do pálavské krajiny," doplnila Řezáčová.

Jedním z právě končících projektů, do něhož se karpatští stakeholdři zapojili, je i naplňování Karpatské úmluvy na Ostrožsku, Horňácku a Mikulovsku. Nositelem projektu je Vzdělávací středisko Bílé Karpaty, kterému ekocetrum Pálava vypomáhá.

„Společným výstupem projektu je právě i setkání stakeholderů z moravské části Karpat. Na závěr budeme hlavně bilancovat. Nebudeme se chlubit, ale spíš se navzájem inspirovat a dodávat si sílu k další činnosti na zachování kulturního a přírodního dědictví Karpat," dodala.