Mikulovští podali odvolání prostřednictvím advokátní kanceláře v pondělí 11. prosince. „Město se neztotožňuje se zjištěným skutkovým stavem, který byl zjištěný neúplně a nesprávně a takto zjištěný skutkový stav byl nesprávně posouzený po právní stránce. Dle vyjádření právního zástupce města Jiřího Petříka soud nevzal v úvahu všechna tvrzení města a neprovedl důkazní prostředky, které mají svědčit pro zamítnutí žaloby. Soud prvního stupně nezohlednil především oprávněnost odnětí majetku otci žalobkyně,“ přetlumočila na dotaz Deníku starostka města Jitka Sobotková.

Podle advokátů města okresní soud nerespektoval znění tehdejších právních předpisů a fakticky zpochybnil závaznost Benešových dekretů.

| Video: Youtube

Město hrobku spravuje od roku 1994. Za tu dobu do její rekonstrukce investovalo na sedmašedesát milionů korun. „Přičemž z vlastních prostředků investovalo asi dvacet milionů korun. Sedmačtyřicet milionů korun činily dotace. S péčí řádného hospodáře o vlastní majetek se město Mikulov řádně, v souladu s veřejným zájmem, ale i zájmem žalobkyně, s úctou a pietou o Dietrichštejnskou hrobku, jednu z nejvýznamnějších památek ve městě, stará. A kromě uvedených skoro sedmdesáti milionů na opravy město investovalo další desítky milionů na běžnou údržbu a provoz,“ připomněla Sobotková.  

Hrobka rodu Dietrichštejnů je jednou z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Momentálně je přístupná lidem, ovšem jako pietní místo s prohlídkovým okruhem a možností vystoupat na terasu s výhledy na Náměstí, zámek i Svatý kopeček. „Stálá výstava upozorňuje na loretánskou minulost kostela a poutnickou minulost Mikulova. Využity jsou hrobové nálezy, získané při antropologickém výzkumu některých rakví, mobiliář, plastiky a obrazy,“ uvedla starostka.

Vedení města s rodinou Mercedes Dietrichštejnové, která žije v Argentině, ve spojení není. „Ani nyní jsme se s ní po vynesení rozsudku nekontaktovali. Do doby než bylo rozhodnutí soudu pravomocné, a do doby než jsme se měli možnost seznámit s písemným vyhotovením rozsudku a odůvodněním, se město Mikulov k celé záležitosti nevyjadřovalo,“ zmínila Sobotková.

Naposledy navštívila šlechtična Mikulov v červnu 2017. Tehdy nechala uložit ostatky svých rodičů do rodové hrobky. „Výjimečný pietní akt, který se v Dietrichštejnské hrobce konal poprvé od začátku druhé světové války, celebrovali mikulovští kněží v čele s proboštem Pavlem Pacnerem,“ vzpomněla starostka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Němčičkách se konečně lyžuje. Podívejte se, jak si kopec užívají děti

V Němčičkách se konečně lyžuje. Zimní pohádku dokreslují zasněžené vinohrady. | Video: Deník/Iva Haghofer