V pondělí se dočkalo slavnostního otevření. Devatenáctičlenný policejní tým našel sídlo v budově starého hraničního přechodu, kterou dříve obývali pohraniční policisté.

„Je jedno, jestli tady už dálnice je nebo není. Důležité je, že tady vznikl útvar, který bude dohlížet na dvaapadesátku, která s ohledem na provoz a počet nehod zasluhuje čtyřiadvaceti­hodinový dohled,“ podpořil velitel republikové dopravní policie Leoš Tržil vznik nového dálničního oddělení, které má nyní paradoxně na starosti zejména dvoupruhou silnici od státních hranic po Pohořelice. Teprve tam navazuje rychlostní silnice R52, která ovšem pod mikulovský policejní dohled spadá jen po sjezd na Rajhrad.

„Když mě na zebře na začátku Mikulova předjíždí kamion, který jede dobře stovkou, pak je tady takové oddělení určitě potřeba,“ přidal se starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek dokonce nazval silnici 1/52 silnicí smrti. „Jsem optimista. Věřím, že již v příštím navrhne česká vláda v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury dostatečné množství peněz na zahájení stavby další části dálnice od hraničního přechodu obchvatem Mikulova směrem na Pernou,“ vyjádřil Hašek své přesvědčení.

A současně se snažil v Mikulově rozptýlil obavy, že Rakušané kvůli úsporným opatřením stavbu navazující dálnice pozastaví. „Na rakouské straně je v rámci protikrizových opatření rakouské vlády počítáno s dostatkem peněz na to, aby dálnice A5 do Drasenhofenu byla dostavěna ve stanoveném termínu,“ nechal se slyšet hejtman po pondělním rozhovoru s českým velvyslancem v Rakousku Pavlem Koukalem.