Co se týče zubních lékařů v Mikulově, poptávka vysoce převyšuje nabídku. Situace se rapidně zhoršila po odchodu zubařky Marie Štefanové do důchodu. Měla mít přes dva tisíce pacientů, kteří po ukončení její praxe hledají zdravotní péči jinde. A tu v současnosti v Mikulově zajišťují pouze čtyři smluvní zdravotnická zařízení Všeobecné zdravotní pojišťovny a jedna zubní lékařka, která smlouvu s pojišťovnou nemá. Mikulovští zubaři z kapacitních důvodů nepřijímají nové zájemce.

„Chtěla jsem jít v Mikulově k zubaři, ale bylo mi řečeno, že mají všude plno a neberou další,” popsala svou zkušenost Pavlína Janderková, která ve městě pod Pálavou žije. Jako dítě chodila právě k doktorce Štefanové. Když pak hledala zubaře pro dospělé, nezbylo jí než se porozhlédnout jinde. Uspěla v Brně.

„Každý den přicházejí noví pacienti, ale my je musíme odmítat. Určitě bychom v Mikulově přivítali dalšího zubního lékaře. Posíláme pacienty do Všeobecné zdravotní pojišťovny v Břeclavi a Brně a doufáme, že to začnou řešit,“ poznamenala mikulovská zubařka Olga Bázliková.

Podobný názor má i další zubař působící v Mikulově. „Pacientů je opravdu mnoho a jejich počet se neustále zvyšuje. Mám objednací dobu šest týdnů, někteří kolegové i dva měsíce. Doktorka Štefanová, která odešla do důchodu, navíc byla specialistka na dětské pacienty, takový lékař teď v Mikulově není. Proto by bylo ideální najít dětského stomatologa, který by mohl ošetřovat i dospělé pacienty,“ myslí si například František Hrazdíra.

„Děláme, co můžeme. Například registrujeme děti našich pacientů. Jsme také povinni vyřešit bolestivé stavy, pokud však pacient není u mě registrovaný, už ho nemohu dále ošetřovat,“ shodují se mikulovští zubaři.

Vedení města Mikulova zaznamenává v poslední době ze strany lidí čím dál víc stížností na nedostatek zubní péče ve městě. „Požádali jsme proto pojišťovnu, aby iniciovala výběrové řízení na stomatologa, který by přišel pracovat do Mikulova. Nabídli jsme se, že mu pomůžeme najít prostory pro ordinaci a uvažujeme také o nabídce městského bydlení,” sdělila místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

V současné době je informace o výběrovém řízení dostupná na úřední desce Krajského úřadu Jihomoravského kraje. „Jedenáctého března podala Všeobecná zdravotní pojišťovna podnět na vypsání výběrového řízení na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče v oblasti zubního lékařství v rozsahu pracovního úvazku na ambulantní péči,” uvedla mluvčí brněnské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Radka Beranová.

Řešení problému je na dobré cestě. Dokud si ovšem v Mikulově nezařídí ordinaci nový zubař, není vyhráno. Česká republika se totiž celoplošně potýká s problémem nedostatku zubařů. V břeclavském okrese je nejméně třetina zubařů v důchodovém věku a někteří pracují i po jeho dosažení.

KRISTÝNA MICHNOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK