Úvod zasedání poznamenal spor o to, zda bude volba nového vedení města tajná či veřejná. Nakonec zůstala tajná. 
I tak ale zafungovalo domluvené spojenectví Sdružení nestraníků, Zdravých Hustopeče, ANO 2011 a ČSSD.

Potměšilová získala při volbě starosty čtrnáct hlasů 
z jednadvaceti. „Chtěla bych, aby se lidé v našem městě cítili dobře a sami přicházeli 
s nápady. Od zítřka máte u mě dveře otevřené," vzkázala obyvatelům města po svém zvolení čtyřiapadesátiletá učitelka gymnázia.

V boji o křeslo místostarosty zvítězil Bořivoj Švásta (Zdravé Hustopeče), pro něhož hlasovalo rovněž čtrnáct zastupitelů. Jeho protikandidát Luboš Kuchynka, dosavadní starosta města za ODS, získal sedm hlasů. „Před čtyřmi lety jsme byli svědky počátku nenávistné kampaně, protože jsme Nestraníky nevzali do koalice. Teď tady sedíme a oni k nám chovají stejně," připomněl zklamaný zastupitel za ODS Jiří Kadrnka.

To v Mikulově zůstalo po čtvrtečním ustavujícím zastupitelstvu v podstatě vše při starém. Starostou se stal potřetí v řadě Rostislav Koštial (ODS). „Vše šlo podle předem připraveného scénáře. Je to určitý široký konsenzus, díky kterému můžeme pokračovat v nastoupené cestě," komentoval vznik „superkoalice" sedmi stran a sdružení.

Mimo zůstali jen komunisté a ČSSD, kteří mají plnit hlídací roli ve finančním a kontrolním výboru.

Odchod do opozice ohlásil ve čtvrtek veřejně také lídr mikulovské TOP 09 Tomáš Hlavenka. Jak už dříve konstatoval, kvůli porušení dohody o obsazení pozice místostarosty. „Mrzí mě, že náš přirozený partner, kterým topka bezesporu je, je ze hry. Nicméně tady, na vesnici, je to více 
o osobách než ve velké politice," řekl k tomu Koštial.

Novou místostarostkou se stala Marie Leskovjanová, která se do zastupitelstva dostala jako jediná z kandidátky Ženy pro Mikulov. Podle Koštiala dostala přednost proto, že k tomu má předpoklady a jeho plnou důvěru.

Hustopeče

starostka: Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků)
místostarosta: Bořivoj Švásta (Zdravé Hustopeče)
členové rady: Zbyněk Háder, Roman Záruba (oba ze Sdružení nestraníků), Kamil Konečný * Richard Homola (oba ANO 2011), Michal Vejpustek (ČSSD)

Mikulov

starosta: Rostislav Koštial (ODS)
místostarostka: Marie Leskovjanová (Ženy pro Mikulov)
členové rady: Ivo Koneš (ODS), Karel Pavlík (ANO 2011), Vojtěch Mihalík (Mikulovští), Rostislav Souchop (Starostové a nezávislí) a Vojtěch Příbramský (KDU-ČSL)