Asi před půl rokem se jejich tušení potvrdilo. Tehdy se Tereza přihlásila na IQ testy, které v Brně pořádá sdružení nadprůměrně inteligentních lidí Mensa České republiky. Výsledek rodiče i dívku překvapil. Terezino IQ se totiž vyšplhalo na neuvěřitelných 164. „Terezka tušila, že je její IQ vyšší. Byl to ale šok. Pořád tomu nemůžeme uvěřit,“ vypráví maminka Terezy Ilona Salajková, která se záhy noří do vzpomínek.

„První třídu jsme jí chtěli trošku ztížit. Proto jsme ji přihlásili do školy do rakouského Drasenhofenu. Veškerá výuka probíhala v němčině, na kterou se tedy musela více soustředit. Ale šlo jí to. Některé rakouské děti tehdy třeba nechápaly, proč se čtou některá písmena jinak než se píší,“ říká Salajková s tím, že její dcera v Drasenhofenu vychodila základní školu. Tedy osm let.

Nyní studuje dívka, která ve škole propadla především chemii, první ročník mikulovského gymnázia.

„Terezka dělala rozdílové zkoušky, aby mohla přeskočit devátou třídu, do které jsme ji dát nechtěli. Měla zájem chodit do české školy. A to jak kvůli názvosloví, tak i dojíždění. Měla možnost studovat na gymnáziu v Rakousku, ale rozhodla se jinak,“ vrací se v myšlenkách zpátky Terezina maminka.

Že by její dcera kvůli vysokému IQ někdy mezi spolužáky trpěla, Salajková odmítá. „Má v sobě dost empatie. Měla štěstí na třídní učitelku v nižších ročnících. V první třídě jí v matematice dala například příklady ze čtvrté třídy. To proto, aby se nenudila. No a ještě k tomu k ní posadila slabšího žáka, aby mu pomáhala,“ říká maminka.

Její dcera ve škole trošku Albertem Einsteinem. I ten, přestože vysoce inteligentní, měl s učením potíže. „Co ji nebaví, to nebere a nevnímá. Zdaleka nemá jedničky. Neumí se učit. Do pěti let šlo vše samo, teď ani ne,“ kárá dceru Salajková.

A co že Terezu baví ze všeho nejvíce? „Zajímá se o deskovou hru Go, kterou hraje už asi od druhé třídy. Ta rozšiřuje logické myšlení, orientaci a kombinatoriku. Dokonce skončila třetí na republikovém mistrovství juniorů,“ poznamenává Salajková, jejíž dcera má v oblibě i rockovou muziku, filmy a počítače.