Za necelý měsíc se sjedou do Mikulova největší hvězdy kytarového světa. V týdnu od 7. července mohou nejen místní vyrazit na další ročník mezinárodního kytarového festivalu tentokrát s mottem Kytara napříč žánry. Letos nabídne festival řadu místních a zahraničních kytarových virtuózů s cílem představit kytaru napříč staletími.

Celý festival zahájí koncertem chorvatsko-italské kytarové duo Zoran Dukić & Aniello Desiderio. Britský loutnista Nigel North se po dlouhodobém pobytu v USA vrací do Evropy a do Mikulova přiveze své transkripce pro barokní loutnu a hudbu Johanna Sebastiana Bacha.

Italský kytarista a vítěz Mezinárodního bienále v Kutné Hoře Marco Piperno si večerní koncert rozdělí s dalším italským kytaristou Marcem De Biasi, který na koncertě představí svůj ojedinělý projekt „Synesthesia“, ve kterém hudba, barvy a pohyb koexistují v harmonické symbióze.

Více informací o programu ZDE

Každý večer po dobu sedmi dnů rozezní prostory mikulovského zámku špičkoví umělci, každý večer bude jedinečný. Největším trhákem bude jazzová superstar a následovník slavného Django Reinhardta, francouzský kytarista Biréli Lagrèna.

Francouzský kytarista Lagrène je nazýván králem jazzové kytary. Jako zázračné dítě byl objeven společníkem Django Reinhardta a jméno tohoto umělce ovlivnilo celou Biréliho hudební kariéru a dalo vznik jeho oslnivému stylu, v němž prokazuje výjimečné technické a především improvizační schopnosti.

Hrál po boku největších kytarových hvězd, jako jsou Paco de Lucia, Al di Meola, Jaco Pastorius, Lenny White, Mike Stern, Ginger Baker a mnozí další. Vydal více než třicet alb na pomezí gypsy jazzu a jazz fusion a získal za ně mnohá ocenění. Na festivalu vystoupí 10. července.

Poslechněte si vystoupení Biréli Lagrène:

| Video: Youtube

Právě Biréli Lagrène spolu s Michalelem „Kosho“ Koschorrkou a Danielou Steltera představí kytaru „neklasickou“, tedy jazzovou, akustickou a elektrickou. Převážná část umělců se na festivalu představí vůbec poprvé, bude to tedy ročník v duchu premiér napříč žánry a staletími. Součástí festivalu budou také odpolední koncerty, které tradičně patří účastníkům festivalu a kytarovým orchestrům.

Kromě koncertů nabízí festival po celý týden i řadu workshopů, kurzů a mistrovských tříd, na které se sjíždí účastníci z mnoha evropských zemí.

Kytarový festival Mikulov patří již více než tři desetiletí k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v České republice, ale i v celém středoevropském prostoru. Nedílnou součástí festivalu bude řada odpoledních a večerních koncertů pro veřejnost.

close Do Mikulova míří v červenci největší hvězdy kytarového světa info Zdroj: Guitar Festival Mikulov zoom_in Do Mikulova míří v červenci největší hvězdy kytarového světa

NEPŘEHLÉDNĚTE: Zmatky v Mikulově kvůli uzavírce. Řidiči jezdí, kam nemají. I skrz sídliště

Zmatky v Mikulově kvůli uzavírce: Řidiči jezdí, kam nemají. I skrz sídliště | Video: Deník/Iva Haghofer