Relaxační zóna s herními prvky pro děti různých věkových kategorií vznikla v mikulovské lokalitě Pálavská alej. Jde o vůbec první projekt, který vznikl z participativního rozpočtu Tvoříme Mikulov. Nápad, který vzešel od místních, byl dokončený během pouhých dvou týdnů. Vyšel na něco málo přes dvě stě tisíc korun.

Pálavská alej se nachází v severní části města, která je hustě zastavěná rodinnými a bytovými domy obývanými převážně mladými rodinami. „Dlouhodobě zde chybělo volnočasové vyžití pro děti. To vedlo jednu z místních obyvatelek k tomu, aby přihlásila do participativního rozpočtu projekt na výstavbu dětského hřiště,“ přiblížila mluvčí města Markéta Ničová.

Jak podotkla, původní plán vystavět v této lokalitě kompletní dětské hřiště nebyl v souladu s územním plánem. „Proto město po domluvě s navrhovatelkou přistoupilo k variantě umístit tři herní prvky do ploch veřejné zeleně. Projekt se stal absolutním vítězem hlasování a město ho s náklady dvou set tří tisíc korun nyní realizovalo,“ vyčíslila mluvčí.

close Nová relaxační zóna s herními prvky v Mikulově. info Zdroj: se svolením Markéty Ničové zoom_in Nová relaxační zóna s herními prvky v Mikulově.

„Jsme rádi, že nové herní prvky obklopené zelení zlepší veřejný prostor a dětem různého věku přinesou bezpečné místo pro hru a venkovní vyžití,“ okomentoval místostarosta města Ivo Hrdlička.

Do prvního ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Mikulov přihlásili lidé na osmnáct projektů. „Jeden z nich nesplnil potřebná kritéria, a další z nich byl dokončený mimo participativní rozpočet. Šestnáct projektů se ucházelo o přízeň obyvatel ve veřejném hlasování. To se uskutečnilo v období od 26. února do 25. března a zúčastnilo se ho tři sta jedenáct občanů. Každý hlasující měl dva kladné a jeden záporný hlas. Pořadí projektů bylo stanoveno na základě celkového počtu bodů, které jednotlivé návrhy získaly po odečtení záporných hlasů,“ popsala způsob hlasování Ničová.

Na projekty z participativního rozpočtu vyčlenili Mikulovští pro rok 2024 rovné tři miliony korun. „Občané tak svými hlasy poslali k realizaci celkem deset projektů. Výsledky participativního rozpočtu schválilo zastupitelstvo na svém jednání dne 22. května. Další vítězné projekty bude město Mikulov postupně realizovat v následujících měsících a letech,“ doplnila mluvčí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Mikulov pod vodou, od zámku tekla řeka. Potopa stihla Vrchlického ulici

Mikulovští se vzpamatovávají z bleskové průtrže mračen. | Video: Ivana Solaříková, Hana Švástová, Rostislav Růžička a Deník/Iva Haghofer