Hlavní novinkou jsou bezesporu jasně vymezené rezidentní zóny, které budou spadat pod označení A – rezidenti centrum a B – rezidenti. Návštěvníci, čili kdokoliv, kdo v dané oblasti není rezidentem ani podnikatelem se sídlem v dané oblasti, budou muset parkovat na vyhrazených placených parkovištích s označením C.

Město tímto způsobem reaguje na nezodpovědné turisty, kteří nevyužívali záchytná parkoviště, a parkovali v nepříslušných oblastech. Například v ulicích 22. dubna či Brněnské pak vznikali nepřehledné a nebezpečné situace, což se zjevně nelíbilo tamním obyvatelům.

Největší uměle vytvořenou barokní krápníkovou jeskyni na světě, která se nachází pod lednickým zámkem, nově rozšířila unikátní expozice s názvem Příběh amonit.
Krápníkovou jeskyni pod lednickým zámkem obsadili amoniti

„Máme před sebou nový systém parkování, který splňuje osvědčené standardy evropských měst a vychází z výsledků dopravního průzkumu. Ten ukázal, že Mikulov je přetížený nelegálním parkováním, a to zejména v centru města. Další slabinou současného systému bylo nesrozumitelné značení,“ vysvětlil místostarosta a garant nového parkovacího systému Ivo Hrdlička (Piráti).

Změny v parkování. Mikulov chce upřednostnit rezidentyZměny v parkování. Mikulov chce upřednostnit rezidentyZdroj: Město Mikulov

Počet aut i návštěvníků podle něj roste, počet parkovacích míst je omezen. „Proto bylo třeba vytvořit systém parkování, který zajistí dostatek parkovacích míst pro místní obyvatele, dojíždějící zaměstnance i jednodenní návštěvníky. Naším cílem bylo jasně vymezit rezidentní zóny a jednodenní návštěvníky nasměrovat na placená parkoviště,“ dodal Hrdlička.

Úderem jedenácté hodiny dopolední odstartovali studenti Vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity a Střední vinařské školy z Valtic blokádu přechodu před kruháčem u mikulovské Billy.
Studenti blokovali přechod v Mikulově. Nesouhlasí s daní na tichá vína

Pro návštěvníky budou jasně vymezená parkoviště na ulici Česká, Komenského, Svobody, Na Hradbách, Republikánské obrany a Jiráskova. Po zadání SPZ do systému budou mít k dispozici hodinu parkovného zdarma, déle strávený čas bude zpoplatněn dle ceníku.

Začátkem prázdnin zároveň skončí možnost parkovat hodinu zdarma s parkovacím kotoučem, jak tomu bylo doposud. Zaparkovat auto nebude možné ani na Kostelním náměstí a na Náměstí.