Blesková pondělní průtrž mračen, která v Mikulově doslova nadzvedávala kanalizační poklopy, z nichž místy stříkaly až metrové gejzíry vody, mezi lidmi otevřela diskuzi o kvalitě tamní stokové sítě.

Síla vody Mikulovany překvapila. Především v Pavlovské ulici, kde vystřelovala těžké železné poklopy do vzduchu. „Jel jsem po Pavlovské v místě napojení s ulicí Na Jámě byly dva skoro metrové gejzíry z kanalizace,“ popsal Luděk Remo.

Podle správce sítě, společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav, došlo důsledkem srážek vyšší intenzity k zahlcení kanalizace. „Stoková síť je dimenzovaná na déšť určité vydatnosti. Pro města je to déšť, který se teoreticky může opakovat s četností jedenkrát za dva roky. To znamená, že se připouští u srážek větší intenzity zahlcení kanalizace,“ zdůvodnila mluvčí společnosti Eliška Windová.

Nezřídka tak může dojít až k vytékání vody z kanalizačních šachet. „Někdy i k vystřelení poklopu,“ potvrdila.

Město s výškovými rozdíly

Dodala, že stejným způsobem je dimenzovaná kanalizace i v jiných městech. „Při překročení intenzity návrhové srážky pak může dojít k zahlcení kanalizace kdekoliv,“ podotkla Windová.

Mikulov je město s výškovými rozdíly, což podle správce kanalizační sítě mnohé problémy tohoto typu ještě umocňuje.

Pondělní události přesto nezůstaly bez odezvy. „Aktuálně zpracováváme nové posouzení kanalizační sítě ve městě, to zahrnuje i měření srážek a modulace průtoku dešťové vody městem až na čistírnu odpadních vod,“ prozradila Deníku mluvčí VaKu.

Že intenzivnější deště podobné situace ve městě nezřídka přinášejí, redakci už v pondělí zmínil také velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník.

Mikulovští se vzpamatovávají z bleskové průtrže mračen. | Video: Ivana Solaříková, Hana Švástová, Rostislav Růžička a Deník/Iva Haghofer

„Nejrizikovější místo, které při průtrži mračen máme, je Vrchlického ulice. Pokud hodně prší, stát tam člověk bude vždycky po kolena ve vodě. Stéká se tam, bohužel, kanalizace z horní části města, tedy z ulic 1. května, Pavlovská, Dukelská, Kamenný řádek a dalších. Na Vrchlického je hlavní uzel, a co doteče z těchto ulici po silnicích, pak vyrazí poklopy kanalizace a voda nestíhá odtékat,“ přiblížil.

Zhruba půl hodiny trvající prudká průtrž mračen změnila v pondělí odpoledne Mikulov s nadsázkou v divokou řeku. Voda se valila shora dolů, pod vodou bylo i Náměstí. Vůbec nejhorší byla situace právě v ulici Vrchlického. Na několika místech zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči.