Krátce před druhou hodinou odpoledne zní na mikulovském Náměstí potlesk. Patří členům dětského národopisného souboru Palavěnka a také Palavánek. Několik desítek lidí sleduje jejich připravené vánoční pásmo.

V přední řadě stojí i důchodce Rudolf Šulák z Podivína. Do města pod Pálavou přijel vlakem. Měl důvod. Vystoupení své pravnučky už se nemůže dočkat. Ta přichází na pódium s dalšími dětmi 
z mateřské školy Sluníčko. „Těšil jsem se, že uvidím pravnučku Nelinku, dětem se program moc vydařil," je spokojený Šulák.

Úsměvy diváků a les zvednutých rukou s mobily čeká
i na děti ze školky Habánská.

Nově promítali

Jak tvrdí Lenka Křivánková 
z Mikulovské rozvojové společnosti, akce je letos zaměřená právě na rodiny. „Už dopoledne přišli lidé na jarmark, odpoledne bylo zase hodně rodičů a prarodičků zvědavých na děti. Vyšlo nám počasí, návštěvníků je celkem dost," dívá se Křivánková kolem sebe.

Nejde pouze o Mikulovské. Nasát atmosféru přijela například také žena z Uherčic 
s manželem a vnukem. „Cimbálka Kasanica hrála jen chvilku, teď čekáme co předvede kapela Svítání," zmiňuje další program žena z Uherčic.

Sice nemrzne, většina děti ale po vystoupeních přesto pádí do útrob mikulovského kina. Čaruje tam kouzelník 
a promítají se animované pohádky. To je letošní novinka," podotýká Křivánková.

Na cestě přes dvůr radnice potkávám obřího sněhuláka. V sále úřadu dále pořadatelé připravili pro zájemce dílničky pro děti. „Zdobíme jablka, medové svíčky, děláme přání a podobně," usmívá se Kateřina Poláková, která je jednou z těch, jež malým capartům pomáhají něco hezkého vytvořit.

Starosta a trumpeta

Tou dobou už se muzikant Karol Porubský chystá na podvečerní koncert. Kapelník dechové hudby Mikulovanka upozorňuje, že si jím připomenou čtyřicáté výročí kapely. „Pozvali jsme na koncert bývalé členy. Na trumpetu 
s Mikulovankou kdysi hrával i současný starosta města Rostislav Koštial. Celkem našimi řadami mohlo za tu dobu projít zhruba padesát muzikantů," přemýšlí Porubský.

Jak dodává, z původní sestavy už zůstal jen on a tubista Jaroslav Smečka. „Doplňovali jsme postupně obsazení, když členové odcházeli z Mikulova. Ale dodnes někteří dojíždí, v kapele máme dva doktory, inženýry…" říká Porubský.

Vánoční koncert uvádí Jožka Šmukař, hosty jsou Jazzpetit 
a cimbálka Kasanica.