Kdo by ale čekal na ježka ostříhanou podivínku s velkými kostěnými obroučkami, zklamal by se. Maturantka Aneta je atraktivní dlouhovlasá blond dívka, kterou přijali hned na dvě vysoké školy.

„Do Turecka odlétáme devátého července. Strávíme tam deset dnů, z toho dva dny se soutěží. Čekají nás praktické úlohy a vědomostní test. Na programu určitě nebudou chybět ani exkurze a společná zábava,“ nechává Pospíšilová nahlédnout do toho, co ji v nejbližší době čeká.

Také poznamenává, že lásku k chemii málem ztratila. „Národní kolo bylo celkem náročné, musela jsem hodně studovat, a tak mě to skoro přestalo bavit. Ale vím jistě, že to je přechodný stav. O prázdninách, až nebudu mít co dělat, mi zase začne chybět,“ usmívá se sympatická mladá slečna, kterou vzorečky začaly zajímat až v sekundě na mikulovském gymnáziu.

„Jako malá jsem na přírodní vědy nebyla. Dokonce jsem si myslela, že budu umělkyně, moc ráda jsem malovala nebo modelovala výrobky z keramiky,“ vzpomíná Pospíšilová s tím, že by se vědou ráda živila i v budoucnosti.

„Ráda bych v laboratoři vařila nějaké chemikálie. Proto se rozhoduji se mezi Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Přírodovědeckou fakultou brněnské Masarykovy univerzity. Na obě mě díky výsledkům v soutěžích přijali bez přijímaček,“ má radost Mikulovčanka.

A co na jejího koníčka říkají kamarádi? „Někdy mám pocit, že se mě trochu bojí, protože občas mluvím o věcech, které se jim zdají nepochopitelné. Pak se na mě koukají jako na mimozemšťana. Ale jinak jsou skvělí a podporují mě,“ chválí je Pospíšilová.

DANA SMRČKOVÁ