„Historický atlas měst České republiky svazek pětadvacet prezentuje jihomoravské město, jež je ukázkovým příkladem staleté cílené koncepce budování rezidenčního města zasazeného do rámce esteticky stylizované komponované krajiny. Představuje jedinečný urbanistický celek, jenž nemá srovnatelné obdoby, nejen u nás," uvedl redaktor části věnované Mikulovu Robert Šimůnek.
Atlas obsahuje úvodní textovou část, která popisuje urbanisticko-historický vývoj města, mapy a výběrovou bibliografii. „Nejobsáhlejší barevná mapová část zahrnuje na sedmačtyřiceti listech staré mapy a plány města i jeho částí," přiblížila Milada Rigasová z Regionálního muzea Mikulov.
Lidé tak v publikaci najdou například ghetta, plány a vyobrazení zaniklých městských bran. Prohlédnou si také plány hradu, zámecké zahrady nebo okolní komponované krajiny, včetně několika map bývalého mikulovského panství.
Do knihy, kterou vydává Historický ústav Akademie věd České republiky ve spolupráci autorského kolektivu Regionálního muzea v Mikulově a Moravského zemského archivu a Státního okresního archivu Břeclav, zařadili její autoři reprodukce vedut, vyobrazení města a jeho částí od šestnáctého století do současnosti.
Pro novější období pak využili svazku fotografie, pohlednice a pětici kolmých leteckých snímků. „Všechny publikované položky jsou opatřeny popisky a zpravidla i komentáři," dodala Rigasová.
Jen seznam použité literatury obsahuje asi čtyři sta údajů k dějinám města. Resumé úvodního textu a seznam obrazových a mapových příloh navíc tvůrci svazku přeložili do německého a anglického jazyka.
Projekt Historický atlas měst České republiky je od poloviny devadesátých let součástí celoevropského projektu historických atlasů měst, jenž poskytuje srovnávací studium měst v mezinárodním měřítku. „Podobně jako historické atlasy měst Rakouska, Polska, Německa, Itálie, Holandska, Švýcarska, Francie, Velké Británie, Irska a skandinávských zemí, umožňuje porovnat vývojové trendy městského osídlení ve střední a západní Evropě s využitím historicko geografických a kartografických metod. Znamená také významný ediční počin, neboť části textů a řada starých map a plánů, které jsou do svazků atlasu zařazeny, nebyly dosud publikovány," tvrdil Šimůnek.
Mezinárodní projekt historických atlasů měst je koordinovaný autoritou Commission internationale pour l'histoire des villes, v níž má Česká republika dva zástupce.
Pětadvacátý svazek Historický atlas měst České republiky budou mít lidé šanci zakoupit již na slavnostním křtu za čtyři sta sedmdesát korun.