„Jsme z Plzně, máme čtyři dny volna, tak jsme se vydali na Moravu. Mikulov je hezký, slavnosti jsou příjemné, líbí se nám tady," říká například Richard Tomšů, jenž si společně s manželkou prohlíží gardu vojáků v historických uniformách. Patří k nadšencům napoleonských vá­lek.

Program letošních slavností láká davy lidí. Není divu…

Už jen ta hudební jména.

Jiří Zonyga, Tomáš Klus či Desmod.

A hlavně. Houfy rodičů tleskají v sobotu umu potomků z folklorního souboru Pálavánek nebo cimbalové muziky Valtičánek. O den později jsou v programu také vystoupení cimbálky Kasanica nebo Kaz Bandu.

Slavnosti v Mikulově odstartovaly pátečním večerem, kdy se uskutečnila Muzejní noc. Návštěvníci díky ní měli volný vstup do všech expozic na zámku a prohlídku jim zpestřil průvodce odborným komentářem. S kapkou představivosti šlo prožít například cestu po římské historii na Pálavě. „My jsme přijeli na kole z Jablonce Nad Nisou a ubytovali jsme se ve Valticích. Kamarádka tady má rodinný sklep. Hudební nabídka nám vyhovuje, ujít se nenecháme asi Kluse," zamýšlí se Pavlína Dočekalová.

V sobotu po páté hodině odpolední sedí na mikulovském náměstí a s kamarádkou popíjí bílé víno. Stejně jako stovky okolo procházejících li­dí.

„Hlavně to nesmíme přehnat, abychom se dostaly domů," pokračuje žena se smíchem.

Davy návštěvníků jsou pro tamní obchodníky vítanou šancí na vyšší výdělek. Ne každý ale vítá kulturní akce s nadšením.

„Na náměstí se něco děje skoro každý druhý víkend. Hudba je však příliš hlasitá. Zdá se mi, že všichni zvukaři jsou v Mikulově hluší. To se mi moc nelíbí," tvrdí třeba kavárník Miroslav Šidlo.