Bohatou fotogalerii z minulého ročníku Pálavského vinobraní naleznete ZDE

Pálavské vinobraní je výjimečné. Na třídenní slavnost míří každoročně tisíce lidí z různých koutů naší republiky i z ciziny. Stejně tomu bude letos. Město uvítá hosty pestrou programovou směsicí s nejrůznějšími lákadly a spoustou novinek. A burčák poteče proudem.

„Chceme se vydat na Pálavské vinobraní, protože je to skvělá příležitost navštívit krásné město Mikulov a jeho okolí. Užijeme si folklorní tradici jižní Moravy, včetně jednoho z jejich nejlepších produktů – výborného vína. Těšíme se hlavně na degustaci vín, dobrou hudbu a historickou tržnici,“ nemůže se dočkat, až se vydá do Mikulova Marta Fiřtová žijící v Německu.

A v čem se budou letošní slavnosti vína lišit od loňských? „Zřejmě největší letošní novinkou vinařských slavností je spolupráce se Znojmem. Jedním ze společných produktů je permanentka na obě vinobraní, která zároveň slouží jako jízdenka na obě akce,“ poznamenala mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

„Mám už odezvu od některých lidí, že chtějí zvládnout obě vinobraní. Vždyť ve Znojmě je zahájení historického programu v pátek a v Mikulově se lidé mohou lidé těšit na příjezd krále v sobotu v poledne,“ věří Žižková Vágnerová, že lidé využijí možnosti navštívit Mikulov i Znojmo.

V hlavní roli víno

Právě historický program je tradičně největším lákadlem vinařských slavností. Letošní novinkou, kterou Mikulovští ve spojitosti s vínem na vinobraní připravili, bude první Mistrovství České republiky v poznávání vůní ve víně, které se uskuteční v sobotu v Gajdošově sále.

O kus dál, v zámeckém sále, bude až do půlnoci lákat vinařská tržnice k degustaci vína.

Lidé, kteří už budou mít burčáku a vína dost, se mohou v sobotu odpoledne nechat roztancovat dobrou muzikou. V areálu amfiteátru na ně čeká spousta populárních kapel, jako například Chinaski, Olympic či Čechomor.

V neděli se uskuteční tradiční výstup na Svatý kopeček, který chce letos zvládnout i herec Miroslav Donutil. Pro rodiče s dětmi organizátoři připravili bohatý nedělní program v zámecké zahradě, kde bude od deseti do devatenácti hodin stát historická tržnice s různými atrakcemi.

Co se týče ubytování, lidé mohou kromě spousty penzionů využít i služeb stanového městečka v areálu středního odborného učiliště ve Vídeňské ulici. „Je tam ochranka a veškeré sociální zařízení,“ uvedla místostarostka.

Na průběh slavností budou dohlížet desítky policistů a městských strážníků. „Policisté žádají všechny návštěvníky, aby si dobře hlídali své osobní věci a také nenechávali cennosti v zaparkovaných vozidlech.

I krátká nepozornost se může stát příležitostí pro zloděje, kteří mohou proměnit krásné chvilky v nepříjemné zážitky,“ varuje před krádežemi návštěvníky vinobraní břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Podrobný program vinobraní na www.vinobrani.cz