Nezapomenutelnou podívanou a jedinečnou příležitost slibovala polární záře, která se v květnu objevila nad Českem. Při návratech domů polární záři někteří zahlédli náhodou, jiní číhali připravení s fotoaparáty a čekali na barevné divadlo na obloze. Mnoho lidí si tento u nás neobvyklý úkaz pokusilo zvěčnit.

Mezi ně patří i fotograf Vlastimil Vojáček z Břeclavi, jehož snímek ocenila porota ČAS. Informovala o tom na svých webových stránkách. „Byl jsem překvapený. O existence soutěže vím už asi deset nebo patnáct let, ale poprvé jsem do ní také něco zaslal. A zrovna můj snímek porota vybrala,“ přiblížil fotograf Vojáček.

Fotografie, na které zachytil oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem, získala titul Česká astrofotografie za měsíc červen. Vojáček pořídil snímek polární záře 11. května fotoaparátem Canon EOS R6.

„Takže, kdo ji ještě neviděl, případně kdo neviděl alespoň tuto za dlouhou dobu nejintenzivnější u nás, může se pokochat její krásou na snímku Vlastimila Vojáčka. Ten ji zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost. Ovšem její krása potěší jistě i ty šťastné, kteří ji mohli shlédnout na vlastní oči,“ uvádí ČAS na svých webových stránkách.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nad Pouzdřany šel k zemi sedmdesát let starý vodojem. Podívejte se na demolici

Fotogalerie: Nad Pouzdřany šel k zemi sedmdesát let starý vodojem, vyroste zde nový