Laguna Mrtvého moře v Mikulově. To je jeden z nápadů tamního starosty Rostislava Koštiala k projektu výstavby lázní ve městě. Podle geologických studií se v oblasti nenachází jen jodobromová voda, ale také sirná. Právě ta by Mikulov odlišovala od ostatních lázní, které by v budoucnu měly vyrůst v Pasohlávkách a Valticích.

„V Mikulově musí být lázně. Jsme lázeňské město, kdysi tady sirné lázně už byly. Jestli se bude společnost vyvíjet jako v současné době, začne být poptávka po relaxaci a wellness službách ještě větší. Už máme ověřené zdroje sirné vody, takže bychom mohli v budoucnu ve městě léčit i kožní onemocnění. Pracujeme i na využívání jodobromu,“ vysvětloval důležitost výstavby lázní mikulovský starosta Koštial.

Ten se už spojil i s kolegy Laa an der Thaya v Rakousku, aby společně vymysleli, jak by se dalo postupovat bez konkurování. „Pokud bychom měli i nadále dobré vztahy, mohli bychom vytvořit společný projekt. Lidé by tak mohli dva dny strávit v Laa, další dny u nás v Mikulově a pak by pokračovali do dalších měst za lázeňstvím. Není to jen o léčbě, ale stále více chtějí zájemci jezdit i za poznáváním,“ zamyslel se.

Podpora turistiky

S tím souhlasí i vedoucí rekreačního zařízení Turist v Pasohlávkách Bořivoj Slavík. U nich totiž už jeden z léčivých pramenů lidé využívají. „Bude to přínos pro jih Moravy. Hodně lidí jezdí za lázeňstvím na Slovensko a do Maďarska, kde už jsou velké komplexy. Takhle by se lidé zastavili už u nás a nejeli by dál. Jako konkurenci bych Mikulov rozhodně neviděl,“ byl přesvědčený.

V současné době stojí vedení Mikulova před změnou územního plánu, který vytvoří podmínky pro stavbu lázeňského centra. „Geologické studie ukázaly, že zlom je v jižní části Mikulova. Jodobromový pramen má tady v regionu obrovské ložisko. To je navíc v hloubce asi tři kilometry, takže voda má teplotu kolem sedmdesáti stupňů Celsia. Byly by tady termální lázně,“ dodal starosta s tím, že teď musí sehnat asi deset milionů korun na zaplacení vibračních strojů, které najdou nejvýhodnější místa pro navrtání ložisek. To vše by mohlo být do dvou let.

„Napadla mě také jedna celkem bláznivá myšlenka, že bychom v Mikulově vytvořili lagunu Mrtvého moře. Tady se totiž více vody odpaří, než naprší. Kdybychom tedy slanou vodu čerpali do nějaké otevřené nádrže a voda by nikam neodtékala, mohli bychom vytvořit zajímavý unikát,“ usmíval se Koštial.

Podle něj by se po zkušebních vrtech mohli o lázně začít zajímat i investoři. Na celý komplex budou totiž zapotřebí stamiliony korun. „Čím více služeb turistům nabídneme, tím lépe. Nemyslím si, že by pak bylo lázní v regionu moc, v jiných částech republiky to také funguje,“ souhlasil mikulovský podnikatel Josef Ševčík.