Z nevyhovujících stísněných prostor v centru se přímo k hlavní silnici na průtahu městem přesunuli mikulovští záchranáři. Jejich nová výjezdová základna funguje od prosince loňského roku. Slavnostního otevření se však budova, která přímo sousedí se zázemím jednotky profesionálních hasičů, dočkala až tento čtvrtek odpoledne.

Stavba vyšla na 84,2 milionů korun. Necelé tři miliony stálo vybavení interiéru základny. „Náklady na stavbu jsou pokryté z úvěru Evropské investiční banky. Potěšující je i skutečnost, že očekáváme dotaci z evropských fondů ve výši 43,78 milionů korun, a to nám pokryje polovinu nákladů,“ vyčíslil Jan Zámečník, náměstek hejtmana pro místní rozvoj.

V přízemí je stání pro hned dva sanitní vozy. Nachází se zde také dezinfekční box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. O patro výše jsou pak pobytové prostory pro zaměstnance se šatnami a hygienickým zázemím. Nechybí dokonce ani posilovna.

Hlavní budovu obklopují zpevněné plochy s parkovacími stáními pro osobní auta, přístřešky pro náhradní zdroj, úschovnu motocyklů, sanitky a tříděný odpad v kontejnerech.

K výhodám patří umístění i velikost

Největší výhodu nové výjezdové základny spatřují záchranáři především v jejím strategickém umístění a velikosti. „Dosud jsme sídlili v pronajatých prostorách v centru Mikulova, což nebylo zcela výhodné. Teď jsme takzvaně ve svém. Poloha je strategičtější v blízkosti hlavní cesty, což znamená, že snadno vyjedeme na silnici. Další nespornou výhodou je velikost budovy. Dřívější prostory byly malé, parkovali jsme ve dvoře, odkud se hůře vyjíždělo. V neposlední řadě je pak skvělé, že sousedíme přímo s hasiči, což umožňuje snazší koordinaci integrovaného záchranného systému,“ vyzdvihla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Personál má k dispozici prostornější šatny, útulnější pobytové místnosti i vyhovující hygienické zázemí. Jednodušší je i příchod k sanitce, což umožňuje její výjezd v co nejkratším čase. „Lepší je i zázemí pro sklady, odpad či zdravotnický materiál. Snadnější bude i očista sanitek a parkování. Jsme zkrátka zase o kus dál v rámci obnovy, což bude mít i pozitivní dopad na péči o pacienty. Tu můžeme stále zkvalitňovat a poskytovat tak, jak nejlépe umíme,“ shrnula Bothová.

Velkopavlovický kostel Nanebevzetí Panny Marie se před Vánoci pochlubil novými vitrážemi.
VIDEO: Nová pýcha kostela ve Velkých Pavlovicích. Lidé na vitráže poslali tisíce

Aktuálně z Mikulova vyráží v denní i noční směně jedna posádka bez lékaře. „Základna je však dimenzovaná tak, abychom v případě potřeby mohli přidat další výjezdovou skupinu. K tomu ovšem zatím nedošlo. Zásahů a výjezdů ale rok od roku přibývá,“ naznačila mluvčí.

Stejně jako ostatní výjezdové základy je i ta mikulovská postavená v plusovém energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren. První svým výkonem zásobuje běžný provoz základny, druhá pak pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má schopnost budovu výjezdové stanice v létě i chladit.

Kraj otevíral nové základny i loni

„Modernizace výjezdových stanovišť je praktická nejen v tom, že stavíme základny univerzálně stejné svým vnitřním rozmístěním, ale jsou to hlavně nízkoenergetické budovy. Počítáme s ušetřením na energiích okolo osmdesáti procent. U nových zprovozněných základen se nám již úspory objevují ve vyúčtování,“ poznamenal krajský radní pro investice Vladimír Šmerda.

Loni kraj otevřel zcela nové základny v Boskovicích, Slavkově u Brna a Bučovicích. Letos je na řadě ještě zprovoznění základen v Kyjově a Veselí nad Moravou. A v plánu jsou základny další. „Ještě nám zbývají dvě stanoviště, ale to neznamená, že pak už budovat nebudeme. Máme další plány,“ naznačila ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Aktuálně je například v pořadí nová výjezdová základna v Břeclavi nebo zbrusu nové zázemí pro leteckou záchrannou službu.