„Přijeli jsme na rady kamarádů, kteří tady byli v minulých letech. Jsme ze Vsetína a k vínu máme blízko, můžeme ho stejně jako burčák. Hodně se těšíme na koncerty a večerní programy,“ doplňují se v komentování dojmů Jiří Šturala a Eva Bartoňová.

Tou dobu zní mikulovským náměstím lidové písně v podání hudebních souborů a lidé hledají ideální místo, kde by získají nejlepší přehled. Někteří v ruce drží plastové kelímky s burčákem, jiní znalecky proti paprskům zkoumají víno ve skleničkách.

„Osobně nepohrdnu ani vínem z Čech, což někteří Moravané špatně chápou,“ říká s úsměvem herec Václav Postránecký, jenž do Mikulova dorazil už po několikáté. A pokračuje. „V Praze na vinici v Tróji se opravdu dělají vynikající vína. Každopádně před cizími dávám přednost těm, která pochází z naší země,“ vypráví herec známý například z filmové komedie S tebou mě baví svět.

Krátce po dvanácté hodině přichází na náměstí historický průvod, jehož hlavní postavou se stává král Václav IV. Dav návštěvníků houstne ještě víc. Každý chce snímek nebo záběr na památku.

„Bude to ještě horší. Odpoledne se člověk z náměstí už zpátky nedostane,“ prorokuje jeden z domácích obyvatel Jaroslav Tomšík. Programu ani nepřihlíží. Za léta strávená v Mikulově se ho už nasytil.

„Do města sice jezdí spousta cizích lidí, ale mně to nevadí. Občas se stane nějaká nepříjemnost, ovšem to jsou maličkosti,“ podotýká Tomšík a odjíždí z Mikulova pryč.

Mezitím v amfiteátru vystupují zpěváci Matěj Ruppert nebo Tereza Černochová. Lidé si užívají písně známých jmen vlastně celé tři dny. Postupně se jim představuje Hradišťan, Yo Yo Band, Mňága a Žďorb, Tomáš Klus, Toxique, J.A.R, Věra Špinarová a Marta Kubišová.

„Musím říct, že kultura návštěvníků byla letos úžasná. Nepřišli se jen napít a najíst, ale poctivě poslouchali vystupující,“ tvrdí ředitelka produkční společnosti Mikulovská rozvojová Markéta Sojková.

Naproti tomu tři páry mají tou dobou za sebou o něco méně kulturní představení. Za to více emotivní. V sobotu ve tři hodiny ráno se rozhodly souložit na náměstí.

„Dva z párů navíc byly v kašně. Událost proto řešila ochranka. Něco podobného jsme zaznamenali i loni, kdy se do toho jedna dvojice pustila v uličce,“ říká Dana Smrčková z mikulovské radnice.

Nabírají síly

Naopak pohodovou chvilku si během nedělního dopoledne užívají manželé Otáhalovi z Pasohlávek. V zámeckém parku sedí na lavičce a nabírají síly na další část programu.

„Do Mikulova nás táhne zejména super atmosféra a rádi jsme se zaposlouchali třeba do písní Věry Špinarové. Příští rok přijedeme určitě znovu,“ slibují už nyní.

Na hlavním pódiu finišuje kapela Rangers a stovky návštěvníků se duševně i fyzicky připravují na výstup Svatého kopečku. Někteří se vybavují vodou, jiní sahají raději po burčáku.

Dav měl původně vést zpěvák David Koller, nahradit ho však musela královna letošního vinobraní Chantal Poullain. Koller nestihl přijet.

Lidé stoupají po kamenité cestě a prohlíží se jednu kapli za druhou. „Možná některou adoptují, musím si ovšem ještě vybrat kterou. Jsem tady poprvé a získávám krásné dojmy,“ líčí Poullain před kostelem svatého Šebestiána.

Síly tam nabírá také Eva Derková s manželem a dvěma dětmi. Do Mikulova přijeli ze Švábenic na Vyškovsku.

„Naštěstí jsme zvyklí chodit, takže nám výstup nedělal problém. Z vinobraní jsme nadšení. Za prvé máme k vínu blízko a za druhé se nám líbí zdejší prostředí,“ rozplývá se Derková.

Třídenní maraton končí v neděli odpoledne. Posledním nadšencům vína a burčáku zpříjemňují slunnou neděli muzikanti z dechových hudeb.

„Přišlo asi pětačtyřicet tisíc lidí a program klapal, jak měl. Kolik litrů vína v Mikulově návštěvníci vypili, však nedokážu vůbec odhadnout,“ hodnotí spokojená Sojková letošní ročník.