Dům zdraví byl jediným zájemcem, který se v Mikulově přihlásil do výběrového řízení na zajištění pohotovosti v roce 2010. Od města ovšem požadoval více peněz, a to o tři sta třicet tisíc korun. Zastupitelé řekli ne.

„Pokusili jsme se jednat s majiteli Domu zdraví o snížení částky. To se nám bohužel nepodařilo, provozovatelé byli ochotni slevit o devadesát tisíc korun. I tak by však pohotovost stála Mikulov a okolní obce více než jeden milion tři sta tisíc, na což v rozpočtu nemáme prostředky,“ řekla místostarostka města Ilona Žišková Vágnerová.

Dalším krokem byla schůzka s lékaři, kteří mají v Mikulově ordinace. „Uvažovali jsme o tom, že by pohotovost mohla být v G-centru. Lékaři se však shodli na tom, že při současném pokrytí rychlou lékařskou pomocí, která má stanoviště v Mikulově, Břeclavi, Pohořelicích, Hustopečích a Hrušovanech nad Jeviškovkou, není pohotovost nezbytně nutná,“ přiblížila místostarostka výsledek jednání.

Někteří zastupitelé byli proti zachování pohotovosti v Mikulově dokonce i za předpokladu, že by se peníze určené na její zajištění nenavýšily „Občané pohotovost téměř nevyužívají. Řekla bych, že ji mnohem více navštěvují turisté, kteří se nechají ošetřit, než přejedou hranice. V tom případě nevidím důvod, proč by tuto službu mělo hradit město,“ argumentovala například Marie Leskovjanová.

„Město má v současné době finanční potíže a je důležité ty peníze využít jinak. Zaplatit půl milionu za pohotovost by byl opravdu přepych,“ myslí si zastupitelka.

Nejbližší pohotovost pro Mikulovské je tak v Břeclavi. Právě na tamní polikliniku také radnice doporučuje obyvatelům města v případě potřeby jezdit. Mnozí z toho ovšem nejsou nadšení.

„Já osobně zatím doktory příliš nepotřebuji, ale teď mám měsíční dítě, takže jsem určitě pro, aby pohotovost byla zachována. Tato služba je pro lidi určitě důležitá,“ vyjádřila se například pětadvacetiletá Monika Hrušovská.

„Myslím si, že právě tato služba by měla být jednou z priorit města a mělo by do ní investovat peníze. Je tady přece spousta starších lidí a mnozí z nich nemají auto, tedy ani možnost dopravit se do Břeclavi,“ přidala se čtyřiapadesátiletá Eva Gembická.


Vedení radnice argumentuje tím, že v Mikulově nadále zůstává stanoviště rychlé lékařské služby, určené pro život ohrožující stavy, s kontaktním telefonem 155. A slibuje i další kroky, které přispějí ke zlepšení služeb v oblasti zdravotnictví.

„Dobrá zpráva je, že obvodní lékaři působící v Mikulově mají většinou jeden den v týdnu prodlouženou ordinační dobu do osmnácti hodin. O stejné možnosti jednáme také s lékárnami a věřím, že budeme úspěšní,“ plánuje Žišková Vágnerová.

Vedení města bude zároveň zřejmě apelovat na Jihomoravský kraj, aby přibližně šestisettisícovou dotaci určenou pro Mikulov převedl na břeclavskou pohotovost. Tím by se podle Mikulovských mohla zásadně zlepšit tato služba na úrovni okresu.

KRISTÝNA MICHNOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK