Kongresy v malebném městě pod Pálavou nejsou novinkou. „Sjíždějí se sem historici, archeologové, archiváři, matematici, farmaceutové. Setkání tu mívají firmy z celé republiky. Vědecká sympozia bývají často mezinárodní,“ uvedl ředitel Regionálního muzea Mikulov, které je správcem zámku, Petr Kubín.
Kongresmanům bude sloužit zámecký sál, pokud by jeho kapacita nestačila, můžou si pronajmout další prostory. „Budou mít k dispozici pět plazmových televizí, obrovské plátno s projektorem, DVD přehrávače, kamery, zvukovou techniku,“ vyjmenoval správce budov Jan Ivičič.
Když účastníkům kongresu vyhládne, poslouží jim kuchyně, ve které lze navařit pro dvě stě padesát strávníků. „To vše už je v podstatě hotové, zbývá jen vybavit vinárnu nábytkem a vymalovat ji,“ upřesnil Ivičič. Celý projekt stál přes čtyři miliony korun. Náklady pokryje grant z evropského fondu Interreg. „Proto mezi prvními akcemi budou přednášky a konference na společná témata jižní Moravy a Dolního Rakouska,“ objasnil Kubín.
Jedinou bolístkou projektu by mohl být nedostatek ubytovacích kapacit v Mikulově. „Toho se neobávám, podařilo se nám už ubytovat i přes tři stovky kongresmanů,“ řekl optimisticky ředitel. Kongresová sezóna podle něj navíc na podzim střídá turistickou, a tak získají mikulovští ubytovatelé zákazníky i přes zimu.
Podle Marcely Koňákové z Turistického informačního centra zatím vždy účastníky kongresů uspokojili. „Není tu sice hotel, který by pojal dvě stě lidí, takže někteří musejí bydlet dál od zámku, lůžek je ale pokaždé dost. Navíc se nám daří dát vždy do jednoho hotelu nebo penzionu dohromady alespoň lidi ze stejné firmy,“ sdělila. Největší hotely Zámeček a Eliška mají dohromady přes dvě stě šedesát lůžek.