Dostanou peníze na vyžití, utopí je v alkoholu, cigaretách či hracích automatech. Takových lidí není na Břeclavsku málo. Další radnice se proti zneužívání dávek rozhodla rázně zakročit.

Mikulovští budou část příspěvku na živobytí vyplácet v poukázkách. „Oslovila nás firma, která poukázky distribuuje. Na základě kladných zkušeností z jiných měst jsme se rozhodli nabídky využít,“ potvrdila místostarostka Mikulova Ilona Žišková-Vágnerová. Pracovníci sociálního odboru vytipovali dvacet lidí, kteří mívají problémy naložit s dávkami tak, jak mají. Každý měsíc dostanou čtyřicet padesátikorunových poukázek. „Za ty si koupí potraviny, v žádném případě ne cigarety nebo alkohol. Zbylou část dávky dostanou v hotovosti,“ popsala Žišková-Vágnerová systém, který má platit od října.

Břeclavští dvě třetiny příspěvku na živobytí vyplácejí v poukázkách už od září. Místní to přivítali. „Aspoň je záruka, že peníze od státu neskončí v hospodě,“ míní čtyřiadvacetiletá Martina Kopalová. Většina ze čtyřiceti klientů, které sociální pracovníci pro začátek vytipovali, přijala podle vedoucího odboru sociálních věcí břeclavské radnice Milana Janíčka změnu s klidem. „To víte, že některým se to nelíbilo,“ řekl. Jiní prý ale za poukázky děkují. „Například žena, která po dlouhé době konečně viděla alespoň část z manželova příspěvku. Mohla nakoupit jídlo,“ vzpomenul si vedoucí odboru…

Více v Břeclavském deníku ve čtvrtek 4. září